Kapitał, ludzie, technologie, współpraca - 4 filary rozwoju
Ludzie, kapitał, technologie oraz współpraca państwa z przedsiębiorcami - to według wicepremiera Mateusza Morawieckiego cztery filary rozwoju, najważniejsze z punktu widzenia najbardziej dynamicznych firm, "Asów" polskiej gospodarki.
"Filary" te wicepremier przedstawił podczas czwartkowej konferencji "Asy Polskiej Gospodarki". Podczas konferencji zaprezentowano raport na temat "Asów", czyli najbardziej dynamicznych i innowacyjnych dużych polskich firm, mających szanse na podbój zagranicznych rynków. Poza wicepremierem wzięli w niej udział prezesi wielu firm zaliczonych w raporcie do "Asów".
W swoim wystąpieniu Morawiecki odnosił się do - jak powiedział - nieprawdziwych "ideologicznych" tez. Takie nieprawdziwe tezy według wicepremiera to rozpowszechnione przez wiele lat w Polsce przekonanie, że państwo biznesmenom nie jest do niczego potrzebne, a także przekonanie, iż kapitał nie ma narodowości. "W ciągu ostatnich siedmiu lat mieliśmy okazję się nie raz przekonać, że kapitał jednak ma narodowość" - mówił.
"Nie byłoby sukcesu żadnej wielkiej światowej firmy, gdyby nie dobra współpraca między państwami, z których te firmy pochodziły, a nimi samymi" - przekonywał szef resortów rozwoju i finansów.
Dlatego rząd Polski także chce wspierać najlepsze polskie firmy, by mogły zdobywać światowe rynki, co jest elementem SOR, czyli Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Podkreślał, że jego propozycje to "kareta +Asów+, żeby +Asy+ polskiej gospodarki były jeszcze bardziej dynamiczne".
Pierwszy filar to ludzie. "Ludzie są najważniejsi, bo nasz sukces opiera się na ich sprawności" - zaznaczył wicepremier. Przejawem stawiania na ludzi będzie m.in. nowy model szkolnictwa zawodowego, który będzie funkcjonować od września przyszłego roku.
Drugi filar to rozwój kapitału. Dziś - jak mówił Morawiecki - jest dobra okazja, by pozyskiwać kapitał na inwestycje długoterminowe i "zabezpieczyć je na wiele lat do przodu", bo "kapitał jest wyjątkowo tani". "Ten kapitał to także nasze granty z budżetu centralnego, budżetu unijnego, które są dostępne w najbliższych kilku latach w takiej wysokości, w jakiej nigdy nie były dostępne" - zaznaczył.
Trzeci filar to rozwój najnowocześniejszych technologii, czemu służyć będzie m.in. rozwój centrów badań i rozwoju. Będzie je wspierał m.in. Polski Fundusz Rozwoju.
Czwarty - to rozwój współpracy między państwem a przedsiębiorstwami. W ramach tego filaru wicepremier zapowiedział "konstytucję dla biznesu", której główne założenia mają zostać przedstawione na konferencji polskich produktów w Rzeszowie. Te założenia "będą przełożone na system legislacyjny".
"Objęcie przeze mnie nowej funkcji uprawdopodabnia wdrożenie tego, również ze względu na oczekiwania środowiska biznesowego" - przekonywał.
Elementem tego filaru ma być także pakiet 100 ułatwień dla przedsiębiorców, m.in. dotyczących relacji z ZUS czy przechowywania archiwów.
Kolejnym elementem będzie także wsparcie eksportu najlepszych polskich firm.
Polskie firmy - jak mówił Morawiecki - są dziś, bowiem "za duże na Europę, a za małe na świat". Tym niemniej 80 proc. eksportu dotyczy krajów europejskich i dlatego jest potrzeba, "by to zdywersyfikować".
Dlatego rząd zamierza pomóc w ekspansji zagranicznej. Będzie w tym pomagać pakiet, w ramach którego do dyspozycji eksporterzy będą mieli ok. 30 mld zł. Będzie też zmieniony model dyplomacji gospodarczej.
"Największe sukcesy odnoszą te państwa, gdzie niewidzialna ręka rynku jest jak najbardziej widzialną rękę państwa" - mówił Morawiecki. Dlatego należy zaangażować "widzialną rękę państwa polskiego" w pomoc dla polskich firm - dodał.
"To we wspólnym dialogu będzie wykuwać się wspólny mianownik rozwiązań legislacyjnych, kapitałowych, które mają wam przysłużyć się w rozwoju" - zwracał się do przedsiębiorców.
PAP/ as/