Na południu Polski poszukują specjalistów od sprzedaży i marketingu
Dyrektor ds. sprzedaży w branży przemysłowej z pięcioletnim doświadczeniem na podobnym stanowisku, pracujący na Śląsku, może zarobić nawet 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Jego pensja może wzrosnąć nawet do 45 tysięcy brutto, jeżeli dodatkowo będzie sprawował funkcję członka zarządu – wynika z danych firmy Michael Page.
Na południu Polski obserwujemy duży popyt na kandydatów z obszaru sprzedaży i marketingu wynikający z rozwoju firm działających w tym regionie. Chodzi tu zarówno o firmy polskie, jak i oddziały zagranicznych koncernów – mówi Radosław Szafrański, dyrektor w Michael Page. - Firmy poszukują skutecznych liderów zespołów sprzedażowych w związku z rozbudowywaniem i wzmacnianiem sieci sprzedaży na rynku polskim. Dotyczy to w dużej mierze podmiotów, które wcześniej obsługiwały przemysł górniczy, a teraz chcą rozszerzyć swoją bazę klientów. Szacujemy, że około jedna trzecia prowadzonych przez nas rekrutacji dotyczy nowo powstałych stanowisk sprzedażowych.
Według danych GUS wysokość stopy bezrobocia na koniec września 2016 r. w województwach śląskim i małopolskim wynosiła 6,7%, a dolnośląskim – 7,3%. Dla całej Polski było to 8,3%. Śląskie wraz z Małopolską znajduje się na drugim miejscu listy województw o najniższej wartości tego wskaźnika, tuż za Wielkopolską (5,2%). Kolejne miejsce zajmują województwa dolnośląskie i pomorskie.
W województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim mamy bez wątpienia do czynienia z rynkiem pracownika wynikającym z dużego popytu na dobrych kandydatów na stanowiska kierownicze w obszarze sprzedaży, którzy będą skutecznie tworzyć i realizować politykę sprzedażową swojego pracodawcy. Bardzo często dobrzy managerowie poszukujący pracy w tym obszarze mają do dyspozycji 3-4 alternatywne oferty pracy – tłumaczy Radosław Szafrański. Skutkuje to tym, że firmy z południa Polski poszukują kandydatów także w innych regionach np. na Mazowszu i w Wielkopolsce. Najbardziej skłonne do przeniesienia się są osoby, które są związane z tym regionem np. miejscem urodzenia lub rodziną. Część kandydatów traktuje takie projekty jako znaczący krok w karierze i wyzwanie na kolejnych kilka lat.
Kandydaci, którzy chcą podjąć pracę na stanowiskach managerskich w sprzedaży w branży przemysłowej, powinni posiadać kilkuletnie doświadczenie w tym obszarze. Bardzo często poszukiwane są osoby z wykształceniem technicznym np. tytułem inżyniera, które będą w stanie łatwo przyswoić specjalistyczną wiedzę na temat sprzedawanych rozwiązań. Znajomość jednego języka obcego (najczęściej angielskiego) jest warunkiem koniecznym do podjęcia pracy. W przypadku managerów ds. eksportu, na których coraz większy popyt zgłaszają firmy z południowej Polski, bardzo często wymagane jest posługiwanie się dwoma językami obcymi. Najczęściej poszukiwane są osoby znające angielski, rosyjski, niemiecki, francuski lub… chiński.
Wynagrodzenie key account managera waha się od 8 do 15 tysięcy złotych brutto miesięcznie, a kierownika eksportu zarządzającego kilkuosobowym zespołem może sięgnąć 15 tysięcy złotych. Kierownik sprzedaży może zarobić do 18 tysięcy złotych, a dyrektor ds. sprzedaży między 18 a 30 tysięcy złotych. Jeżeli dodatkowo pełni on funkcję członka zarządu może liczyć na pensję w wysokości 30-45 tysięcy złotych. Zazwyczaj osoby te otrzymują także premię wynoszącą do około 25% rocznego wynagrodzenia oraz narzędzia niezbędne do wykonywania obowiązków.
Oprac. MAS