Informacje

fot. FreeImages.com/Timothy Smith
fot. FreeImages.com/Timothy Smith

Płaca minimalna w UE: jest w większości krajów, ale jej poziomy bardzo się różnią

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 czerwca 2016, 12:17

  • Powiększ tekst

Płaca minimalna obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej, ale jej poziomy znacznie się różnią. Jak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, jej wysokość waha się od 194 euro do 1923 euro na miesiąc.

Decyzja o ustanowieniu i wysokości płacy minimalnej należy do władz krajowych. UE nie ingeruje w te kwestie. W grudniu 2015 r. krajowa płaca minimalna obowiązywała w 22 z 28 państw członkowskich UE. Wyjątkami były: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja.

W największej gospodarce UE, w Niemczech, ustawowa płaca minimalna obowiązuje dopiero od 2015 r., a jej wysokość to 8,5 euro za godzinę. Wcześniej minimalne wynagrodzenia ustalane były przez układy zbiorowe, choć stopniowo wprowadzano ustawowe rozwiązania dla poszczególnych branż. Stawka godzinowa płacy minimalnej obowiązuje też np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Według najbardziej aktualnych dostępnych danych Eurostatu z drugiej połowy 2015 r. płace minimalne w UE były bardzo zróżnicowane. Najniższa obowiązywała w Bułgarii (194 euro na miesiąc), a najwyższa w Luksemburgu (1 923 euro na miesiąc).

Czytaj także: Rząd chce minimalnej stawki godzinowej. 12 złotych brutto od 2017 roku

W Belgii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Irlandii wysokość płacy minimalnej sięgała od 1 250 euro do 1 500 euro miesięcznie. Z kolei w Słowenii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i na Malcie płaca minimalna wynosiła od 500 do 800 euro miesięcznie.

We wschodnioeuropejskich krajach UE płaca minimalna jest niższa niż 500 euro miesięcznie. W Polsce, według danych Eurostatu z drugiej połowy 2015 r., wynosiła ona w przeliczeniu 417,5 euro na miesiąc.

Różnice w wysokości płacy minimalnej są jednak znacząco mniejsze, jeżeli weźmie się pod uwagę ceny w poszczególnych krajach. W krajach, gdzie płace minimalne wyrażone w euro są stosunkowo niskie, na ogół niższe są też ceny, dlatego płace minimalne wyrażone standardem siły nabywczej (SSN) są relatywnie wyższe. Z kolei tam, gdzie płace minimalne są wysokie, zazwyczaj wyższe są też ceny, a zatem po uwzględnieniu siły nabywczej spada też poziom płacy minimalnej.

Wysokość płacy minimalnej zazwyczaj nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia, z wyjątkiem Słowenii, gdzie (według danych za 2015 r.) wynosiła ona 51,4 proc. W Hiszpanii, Czechach i Estonii płaca minimalna nie przekraczała 35 proc. średnich zarobków.

Według Eurostatu odsetek pracowników, których zarobki równe są płacy minimalnej, najwyższy jest w Słowenii (19,2 proc.), na Litwie (13,7 proc.), na Łotwie (11,8 proc.), w Luksemburgu (10,2 proc.) i w Polsce (9,9 proc.). Z kolei w Hiszpanii odnotowano w 2015 r. najniższy odsetek osób, których zarobki sięgały poziomu płacy minimalnej - było to 0,2 proc. pracujących.

(PAP)

Zobacz: Urzędnicy kontrolują wydatki rodzin korzystających z 500 plus

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych