Jeden elektroniczny podpis w całej Europie
Nowe europejskie przepisy w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania pomogą się rozwinąć wielu polskich firmom. Dotychczas liczba polskich firm uczestnicząca w europejskich przetargach była znikoma – według danych Urzędu Zamówień Publicznych w 2015 r. polskie firmy zdobyły zaledwie 72 kontrakty na realizację zamówień publicznych na rynkach europejskich. Nowe przepisy znacznie im to ułatwią.
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) wprowadzony wraz z lipcową nowelizacją Prawa Zamówień Publicznych znacznie ograniczy dotychczasowe wymogi formalne (m.in. szereg zaświadczeń zastąpi oświadczenie o spełnianiu warunków określonych w zamówieniu) przyspieszając procedury przetargowe.
Polscy przedsiębiorcy, którzy już wcześniej posługiwali się podpisem elektronicznym na terenie kraju, mają teraz otwartą furtkę do uczestnictwa w przetargach w całej Unii Europejskiej i komunikacji z instytucjami publicznymi w innych krajach – mówi Tomasz Litarowicz, Dyrektor Pionu Bezpieczeństwa i Zaufania w Asseco Data Systems SA., do którego należy Certum – pierwszy w Polsce dostawca usług zaufania wpisany do rejestru Narodowego Centrum Certyfikacji.
Najbliższe kilkanaście miesięcy to także dobry czas dla rynku nowych technologii. Polska musi bowiem wypracować narzędzia pozwalające stosować zapisy rozporządzenia – m.in. dostosować krajowe systemy informatyczne. Wraz z rozporządzeniem eIDAS pojawiają się też nowe usługi zaufania – e-pieczęci i e-doręczenia.
Polska posiada silne zaplecze krajowych dostawców usług zaufania dysponujących innowacyjnymi produktami i rozwiązaniami, które z powodzeniem można dostarczać na inne rynki europejskie, czego potwierdzeniem jest sprzedaż produktów Certum również poza granicami naszego kraju. – mówi Tomasz Litarowicz.