Informacje

fot. NBP
fot. NBP

NBP upamiętni "Wujka"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 13 grudnia 2016
  • 08:21
  • 0
  • Tagi: bank banki finanse gospodarka historia kopalnia monety NBP PRL
  • Powiększ tekst

Narodowy Bank Polski upamiętni trzydziestą piątą rocznicę wydarzeń w katowickiej kopalni „Wujek”. 14 grudnia 2016 roku do obiegu trafi wyjątkowa, srebrna moneta kolekcjonerska.

Kopalnia „Wujek” symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę

– W grudniu 1981 roku, w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego, zastrajkowało ponad sto zakładów pracy – przypomina Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, konsultant merytoryczny monety. – Wśród nich znalazła się katowicka kopalnia „Wujek”, która została brutalnie spacyfikowana. Od kul funkcjonariuszy ZOMO zginęło dziewięciu górników, a 23 postrzelono. Jak później ustalono, nie stwarzali oni zagrożenia dla strzelających milicjantów – dodaje.

tytuł

Moneta NBP w hołdzie ofiarom

Rewers monety przedstawia wizerunek krzyża z dziewięcioma górniczymi lampkami, symbolizującymi zamordowanych górników, oraz wizualizację wyłomu w murze otaczającym kopalnię, przez który wkroczyli milicjanci. Awers to wizerunek szybu Krakus w kopalni „Wujek”. Monetę, zaprojektowaną przez Dobrochnę Sarajewską, będzie można nabyć od 14 grudnia 2016 roku w kasach i sklepie internetowym Narodowego Banku Polskiego w cenie 110 zł. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie internetowej NBP.

tytuł

Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

NBP wyłącznym emitentem polskich pieniędzy

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Komentarze