Informacje

Fot. Fratria
Fot. Fratria

Minister energii: O polskie aktywa EDF może powalczyć szersze konsorcjum

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 grudnia 2016, 11:53

  • 1
  • Powiększ tekst

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział w piątek dziennikarzom, że jest plan poszerzenia konsorcjum, które miałoby kupić polskie aktywa EDF. Dodał, że niekoniecznie musi to być polska spółka.

EDF chce sprzedać swoje aktywa w Polsce. Wstępną, niewiążącą ofertę na ich zakup złożyły w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika.

W Polsce EDF posiada elektrownię w Rybniku, elektrociepłownie w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Toruniu, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w aglomeracji wrocławskiej, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Zielonej Górze, a także blok gazowy w Toruniu.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział w piątek, że Francuzi wchodzili do Polski jako spółka, której właścicielem jest Skarb Państwa Francji.

EDF znalazła się w Polsce w skutek rozmów międzyrządowych i były pewne gwarancje, które wynikały z tego, że w każdej chwili minister odpowiedzialny za energię w Polsce, mógł się poskarżyć do rządu francuskiego, gdyby było to konieczne - mówił.

Jego zdaniem właściciele aktywów podobnych do tych, które chce sprzedać EDF, muszą myśleć w kategoriach podobnych, do tych jakie obowiązują polskie spółki energetyczne.

Wprowadzamy taki zapis do statutów wszystkich spółek energetycznych, że kryterium zysku nie jest najważniejsze w stosunku do bezpieczeństwa energetycznego i te dwie rzeczy nie są dla siebie równoważne - powiedział minister.

Jak dodał, Francuzi postanowili sprzedać polskie aktywa "znienacka, z zaskoczenia".

Zorganizowanie pieniędzy o skali mniej więcej 1 mld euro, bo na tyle mogę ogólnie oceniać to jako energetyk, ale przy wycenie nie uczestniczyłem, zorganizowanie konsorcjum, które by zapewniło takie środki i ustalenie z czego trzeba zrezygnować, aby te pieniądze się znalazły nie było takie proste - dodał.

EDF, czyli Electricit, de France, to francuskie przedsiębiorstwo z przeważającym udziałem państwa, zajmujące się dostarczaniem energii. We Francji firma jest monopolistą; działa też w innych krajach Europy oraz w Ameryce.

W październiku grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik. Spółka podała, że do sfinalizowania sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego. EDF Polska jest bowiem wpisana na listę spółek strategicznych. We wtorek Francuzi poinformowali, że polski rząd nie dał im takiej zgody. W rozmowie minister Tchórzewski powiedział, że stało się tak, bo nie dawało to gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju.

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze