Informacje

Londyńska siedziba HSBC, fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA, fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER
Londyńska siedziba HSBC, fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA, fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

HSBC opuści londyńskie City. Kamyk, który poruszy lawinę?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 stycznia 2017, 11:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Prezes największego bank europejskiego HSBC poinformował na forum ekonomicznym w Davos, że rozpoczyna przenoszenie części swoich działów z Londynu do Paryża. Mnożą się też doniesienia, że także inne światowe kolosy bankowe myślą o wyprowadzce z City. Powód? Brexit.

Według doniesień agencyjnych CEO HSBC Holdings Plc, Stuart Gulliver zapowiedział, iż część operacyjna, generująca ok. 20 proc. przychodów holdingu, może przenieść się do Paryża. Już wcześniej. przedstawiciele HSBC mówili, że po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanią z Londynu przeniesie około tysiąca stanowisk na kontynent. Gulliver stwierdził też, że z chwilą, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską bank przeniesie wszystkie operacje z Londynu w inne miejsca.

tytuł

Prezes HSBC Stuart Gulliver na Forum w Davos

HSBC nie jest jedynym bankiem, który decyduje się na taki krok po referendum 4 czerwca 2016 roku o opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej i decyzji premier Wielkiej Brytanii Theresy May o „twardym” wariancie Brexitu.

Jak donosi z Davos agencja Reutersa prezydent UBS Investment, Andrea Orcel zapowiedział, że bank przeniesie swoich pracowników z Londynu po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale nie ujawnił miejsca nowej lokalizacji i szczegółów organizacyjnych

Jak informuje w dzisiejszym wydaniu główny niemiecki dziennik gospodarczy „Handelsblatt” potężny amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs planuje o połowę, czyli o 1500 etatów zmniejszyć zatrudnienie w Londynie i przenieść część operacji do Nowego Jorku oraz do Europy. Jak wskazuje niemiecki dziennik, głównym kierunkiem miałby być Frankfurt nad Menem. Jednak Goldman Sachs ma też rozważać przeniesienie części swojej europejskiej struktury do Warszawy, gdzie od maja 2011 r., kiedy uruchomiono oddział oferujący doradztwo inwestycyjne. Jak jednak informuje w czwartek „Financial Times”, Goldman Sachs nie podjął żadnej decyzji w sprawie reakcji na Brexit.

Serwis Bankier.pl przypomina w związku z tym, że w sierpniu w trakcie jednodniowej wizyty wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Londynie na pierwszej stronie brytyjskiego wydania „Financial Times” pojawiła się informacja, że Morawiecki zachęcał instytucje finansowe do przenosin po Brexicie do Polski. „FT” wymieniał w tym kontekście: Royal Bank of Scotland, UBS, Barclays, BNP Paribas, Citibank, Credit Suisse, Pimco, Schroders i BlackRock.

Oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze