Informacje

KERM musi doprecyzować, jak chce walczyć ze smogiem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 stycznia 2017, 15:07

  • 1
  • Powiększ tekst

Rekomendacje Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów dot. skuteczniejszej walki ze smogiem zostały skierowane do doprecyzowania – poinformowała premier Beata Szydło. Chodzi m.in. o kwestie związane z dofinansowaniem wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

W trakcie wtorkowego posiedzenia, rząd zapoznał się z rekomendacjami KERM dotyczącymi skuteczniejszej walki z zanieczyszczeniami powietrza. Szefowa rządu była pytana na konferencji przez dziennikarzy o koszt programu "Czyste powietrze" czy dopłaty do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Dopytywana była też o to, czy pojawi się możliwość dofinansowania kupna lepszej jakości paliw, jakimi pali się w przydomowych kotłowniach.

Premier Szydło powiedziała, że "wszystkie decyzje, które zostały podjęte na ostatniej Radzie Ministrów, dot. rekomendacji KERM związanych z programem Czyste powietrze, w tej chwili zostały skierowane do doprecyzowania".

Wyjaśniła, że chodzi o określenie źródeł finansowania propozycji KERM, czy przygotowanie terminarza wchodzenia w życie poszczególnych rozwiązań.

To będzie zapewne wiązany sposób finansowania. Zarówno z funduszy ochrony środowiska, zarówno z budżetu, ale też i ze środków samorządowych - mówiła premier.

Szefowa rządu zapowiedziała, że niektóre problemy będą regulowane ustawowo.

Będą trafiały oczywiście do parlamentu do konsultacji i wtedy ten program będzie już mógł być dyskutowany w takich szczegółach - mówiła.

Przykładem takiej regulacji ma być nowela ustawy o monitorowaniu i kontroli jakości paliw oraz towarzyszące jej rozporządzenia. Ministerstwo Energii informowało, że do końca marca takie rozwiązania mają być przygotowane przez resort. Zgodnie z zapowiedziami nowe prawo ma zablokować wprowadzenie do obrotu węgla niespełniającego norm, a import tego surowca zza wschodniej granicy miałby być ograniczony.

KERM rekomendował ponadto m.in. określenie norm jakości dla nowych kotłów grzewczych, skierowanie środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pierwszej kolejności na działania prowadzące do jak najszybszej poprawy jakości powietrza, czy wprowadzenia wymogu stopniowego podłączania do sieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich i podmiejskich, o ile nie dysponują efektywnym źródłem ciepła.

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze