Informacje

Era cyfrowa – w „Gazecie Bankowej” o technologicznym wyścigu i cyfrowych wyzwaniach dla banków

Gazeta Bankowa

Gazeta Bankowa

Najstarszy magazyn ekonomiczny w Polsce.

  • Opublikowano: 28 stycznia 2017, 11:01

    Aktualizacja: 28 stycznia 2017, 11:07

  • Powiększ tekst

Walec zmian technologicznych i wejście na scenę pokolenia, przyzwyczajonego do cyfrowego i internetowego świata wywraca modele biznesowe i wypracowane strategie banków. Gorącymi tematami stają się Big Data i FinTech. Priorytetami w kontakcie z klientami – cyberbezpieczeństwo i maksymalna mobilność usług. Jak będzie wyglądał technologiczny pejzaż bankowości w nadchodzących miesiącach? - to temat z okładki najnowszej edycji „Gazety Bankowej”. Nowe wydanie najstarszego miesięcznika ekonomicznego w Polsce już w sprzedaży.

Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku w wywiadzie dla „Gazety Bankowej” zatytułowanym „FinTechy nie zastąpią banków” podkreśla, że zmiany technologiczne w bankowości wymuszają przede wszystkim preferencje klientów:

„Dziś wszystko musi być oferowane poprzez system online. Chodzi o to, aby klient w ciągu pięciu minut, siedząc przed komputerem, dostał decyzję kredytową. Oczywiście, można mówić, że o finansach powinno się myśleć wolno, ale prawda jest taka, że klient nie ma ochoty ani czasu, aby iść do oddziału i spędzić tam dwie godziny na rozmowie o tym, czy dostanie kredyt. Woli wprowadzić dane do systemu i uzyskać od razu informację”. Zdaniem prezesa Idea Banku: „Ludzie teraz – i przedsiębiorcy, i osoby indywidualne – nie przywiązują się do żadnej instytucji finansowej. Nie ma już klientów, którzy twardo trzymają się jednej instytucji finansowej. Teraz szukają najlepszych ofert– tu zakładam lokatę, tam biorę kredyt, w jeszcze innym banku hipotekę”.

Uzupełnia ten głos w specjalnym raporcie „Gazety Bankowej” publicysta Marek Jaślan. W tekście „Jeszcze więcej mobilności” stwierdza, że dynamika zmian na polskim rynku usług finansowych jest ponadprzeciętnie wysoka, bo „Polska jest jednym ze światowych liderów i swoistym poligonem doświadczalnym pod względem rozwoju i wykorzystania nowych technologii w bankowości”, a „Od rynków Europy Zachodniej odróżnia nas to, że FinTechami w Polsce są głównie banki”. W osobnej analizie „Wyzwanie wielkiej skali” poświęconej wdrażaniu rozwiązań Big Data w polskich bankach Marek Jaślan stwierdza, że polskie banki w nadchodzącym roku wydadzą na specjalistyczne oprogramowanie analityczne i budowę tzw. hurtowni danych dwukrotnie więcej niż na resztę inwestycji w sprzęt komputerowy.

Czy złotemu grozi dziś atak spekulacyjny? - analizuje w „Gazecie Bankowej” Piotr Rosik. Zdaniem publicysty zła wiadomość jest taka: „Polska waluta jest w gronie tych, które są szczególnie narażone na ataki spekulacyjne. Jak tłumaczą eksperci, jest tak przede wszystkim dlatego, że płynność złotego jest mała. Wystarczy kwota 200 mln euro i odpowiednie jej użycie – czyli złożenie zlecenia w odpowiednim momencie – by wywołać znaczącą zmianę kursu złotego”. Piotr Rosik dodaje, że „polskie władze, zarówno rząd, jak i NBP, dysponują instrumentami, którymi mogą bronić kursu, jednak w przypadku ataku na dużą skalę byłyby bezradne”. Ale autor „Gazety Bankowej” ma też dobrą wiadomość: prawdopodobieństwo negatywnego dla Polski scenariusza na rynku walutowym jest niewielkie. Polsce nie grozi kryzys polityczny, ratingi nie spadają, mniejsze jest też ryzyko kryzysu związanego kredytami frankowymi, a to oznacza, że nie ma zachęt dla międzynarodowych spekulantów do podjęcia próby ataku na złotego.

W „Gazecie Bankowej” warto zwrócić uwagę na analizę Szymona Szadkowskiego w dziale Miasta „Wkład własny nie wstrząśnie bankami”. Zdaniem autora „Nowe regulacje związane z rekomendacją S nie powinny ograniczać dostępu do kredytów, a tym samym zmniejszać popytu na mieszkania. Na rynku nieruchomości nadal rządzi program MdM. „Dla rynku deweloperskiego, uprzywilejowanego w stosunku do rynku wtórnego, MdM jest kołem zamachowym i będzie nim jeszcze w 2017 r. ” Szadkowski zwraca jednak uwagę, że choć „banki poradzą sobie ze zwiększonym wkładem własnym. Nowe regulacje mogą natomiast zaszkodzić pośrednikom”.

W najnowszym numerze „Gazety Bankowej” przeczytamy także o paradoksach polskiego rynku pracy, gdzie bezrobocie szybko maleje i potrzeba rąk do pracy, ale pracodawcy niechętnie idą na podwyżki stawek, o wzajemnych relacjach gigantów polskiej branży bankowej, czyli PKO BP i Pekao SA pod wspólnym zarządem Skarbu Państwa, o tym, czy zrealizuje się koncepcja emerytury obywatelskiej, o tym, dlaczego Wojsko Polskie dobrze zrobiłoby, kupując i śmigłowce Black Hawk, i Caracale, a także o tym, że wkroczyliśmy już w erę Czwartej Rewolucji Industrialnej: erę robotów i sztucznej inteligencji.

„Gazeta Bankowa” - najstarszy magazyn ekonomiczny w Polsce: aktualne wydarzenia ze świata gospodarki i finansów w kraju i na świecie, ludzie i firmy, inwestycje i świat technologii, a także o tym, co robić w czasie wolnym: podróżach, modzie, motoryzacji, świecie sztuki i kultury. Nowy numer miesięcznika „Gazeta Bankowa” już w sprzedaży, także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.gb.pl/e-wydanie-gb.html

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych