List otwarty polskiej branży motoryzacyjnej do Ministra Finansów
Szanowny Panie Ministrze
Według ostatnich doniesień, Komisja Europejska uznała złożony w grudniu 2012 przez stronę polską wniosek o derogację upoważniający do wprowadzenia zmian w poborze podatku VAT za niepełny i niejasny oraz poprosiła Ministerstwo Finansów o wyjaśnienia i jego uzupełnienie.
Stanowisko Komisji Europejskiej zdaje się potwierdzać opinię polskiej branży motoryzacyjnej o niekorzystnych dla polskiej gospodarki, proponowanych rozwiązaniach i niespełnianiu przez nie wymaganych kryteriów derogacyjnych, mówiących, że odstępstwo od europejskich uregulowań w VAT może zostać wprowadzone jedynie w celu upraszczania poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania.
Naszym zdaniem proponowane rozwiązania nie doprowadzą do żadnego z tych celów - ani do uproszczenia poboru podatku VAT, ani do ograniczenia unikania opodatkowania. Konsekwencją wprowadzenia progów odliczania podatku w przypadku zakupu samochodów będzie bowiem utrzymywanie i tak skomplikowanego systemu podatkowego.
W pełni podtrzymujemy prezentowane dotąd stanowisko, że zmiany zaproponowane we wniosku o derogację zakładające, że przedsiębiorcom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia tylko do 50 proc. kwoty podatku VAT (obecnie 60 proc.) przy zakupie samochodów do działalności gospodarczej oraz wprowadzenie ograniczenia odliczenia do 50 procent kosztów eksploatacji pojazdów, w tym napraw i przeglądów serwisowych (obecnie pełne 100 procentowe odliczenie) nie pomogą rozwojowi polskiej gospodarki, a nawet - naszym zdaniem - spowodują kolejne przesunięcie się miejsc pracy w branży napraw samochodów do szarej strefy, a tym samym zmniejszenie wpływów podatkowych do budżetu państwa.
Mamy więc nadzieję, biorąc pod uwagę stanowisko Komisji Europejskiej, że uda nam się jeszcze wypracować akceptowalne dla wszystkich rozwiązanie tego problemu. Zwrot wniosku to znakomita okazja, żeby wspólnie z polskimi ekspertami przygotować rozwiązania które będą dobre dla polskiej gospodarki. Uważamy, że do tego momentu nie należy poprawiać, ani uzupełniać wniosku o derogację, tak by finalnie wprowadzić rozwiązanie które będzie służyć rozwojowi polskiej motoryzacji, a tym samym całej polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwu.
W imieniu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego
Jakub Faryś
W imieniu Związku Dealerów Samochodów
Marek Konieczny