Informacje

fot: KPRM
fot: KPRM

Do 2020 r. rząd chce przeznaczyć ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 lutego 2017, 13:25

    Aktualizacja: 14 lutego 2017, 13:28

  • Powiększ tekst

Rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Do 2020 roku chcemy wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe - poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Około 1,5 bln zł ma pochodzić ze środków publicznych; resztę resort chce pozyskać ze środków z sektora prywatnego - dodał wiceminister

Podczas konferencji po posiedzeniu gabinetu Mateusz Morawiecki zapowiedział poważny zastrzyk kapitału dla polskiej gospodarki.

Podkreślił, że inwestycje, które już są uruchamiane, wyniosą w ciągu kilku lat z "zdecydowanie powyżej jednego biliona złotych". Wicepremier wskazał, że pieniądze będą pochodziły między innymi ze środków unijnych, planu Junckera i programów w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów dodał, że stara się promować mniejsze miasta, a nie tylko ośrodki, które do tej pory były hołubione. Podkreślił, że przyjęty plan zakłada przyciąganie inwestorów, ale bez wyprzedawania majątku narodowego.

Przewidzieliśmy wykorzystanie ok. 1,5 bln złotych do roku 2020 ze środków publicznych i chcemy zmobilizować jeszcze (...) środków z sektora prywatnego na realizację tych działań. W sumie do roku 2020 chcemy wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe - powiedział wiceminister rozwoju na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, który przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zaznaczył, że Strategia obejmuje działania do roku 2020, ale daje również perspektywę do roku 2030.

W ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaplanowano realizację 185 projektów strategicznych i flagowych. Realizację planu opisują 72 wskaźniki, a w sumie jest to 705 działań realizowanych przez różne instytucje.

Dokument obejmuje plan gospodarczy dla Polski do 2020 roku z perspektywą na kolejne 10 lat. Plan zakłada, że dochód na jednego mieszkańca Polski w tym czasie sięgnie 80 procent średniej w Unii Europejskiej. W 2015 roku było to 69 procent.

Plan wskazuje także na konieczność reform na rynku pracy i poprawy demografii. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, w 2020 roku stopa zatrudnienia osób w wieku między 20 a 64 rokiem życie wyniesie do 71 procent, wobec 67,8 procent w roku 2015.

Według analizy ubędzie miejsc pracy w sektorze rolnictwa i w przemyśle, wzrośnie zaś liczba miejsc pracy w sektorze usług, szczególnie na stanowiskach specjalistów. Utrzyma się popyt na wykwalifikowaną siłę roboczą, zmniejszy się z kolei zainteresowanie pracami prostymi, niewymagającymi wysokich kwalifikacji. Plan zakłada wzrost stopy inwestycji, większą rolę handlu międzynarodowego czy wzrost inwestycji polskich firm za granicą. Przedsiębiorcy, według założeń administracji będą bardziej skłonni do przeznaczania pieniędzy na badania naukowe i rozwój.

PAP SZSZ

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.