Informacje

Sejm upamiętnił 160 rocznicę powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 lutego 2017, 11:58

  • 0
  • Powiększ tekst

Sejm uchwałą upamiętnił 160 rocznicę powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Organizacja była odpowiedzią na politykę Prus, które nie zgadzały się na stworzenie w Poznaniu uniwersytetu

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w 160. rocznicę powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przypomina o niestrudzonych i solidarnych działaniach Wielkopolan na rzecz polskiej nauki i kultury, podejmowanych w trudnych latach zaboru pruskiego. Wspólna praca dla pomnożenia polskiego dorobku naukowego i zachowania dziedzictwa kulturowego, nieprzerwanie przynosi znakomite owoce i godna jest upamiętnienia - czytamy w uchwale, którą przyjęli posłowie.

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk stanowiło istotny element budowy polskiego kapitału naukowego i kulturowego w konfrontacji z wrogą polityką państwa pruskiego. Mimo stwarzanych przeszkód i szykan udało się skupić w szeregach Towarzystwa twórczą elitę polskiej społeczności w zaborze pruskim, która aktywnie włączyła się w ponadzaborowy obieg myśli naukowej - wynika z uzasadnienia do uchwały.

Posłem-sprawozdawcą w imieniu Klubu Parlamentarnego PiS był Bartłomiej Wróblewski. Przypomniał on, że dzięki działalności PTPN udało się doprowadzić do powstania w Poznaniu w 1919 r. Wszechnicy Piastowskiej, pierwszego polskiego uniwersytetu na ziemiach byłego zaboru pruskiego.

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk działa również obecnie. Skupia około tysiąca uczonych z całej Polski, jest miejscem integracji instytucji naukowych oraz interdyscyplinarnej dyskusji naukowców.

Powiązane tematy

Komentarze