Wyniki sondażu badającego zaufanie Polaków do instytucji finansowych: SKOK-i oceniane dużo, dużo lepiej niż banki!
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor ponad 91 procent członków SKOK-ów ma zaufanie do instytucji, której powierzyło swoje oszczędności. Bankom ufa 76 procent oszczędzających tam klientów. Badania przeprowadzone zostały na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego.
Podczas konferencji prasowej, 26 marca, dyrektor TNS Pentor Marcin Idzik oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak przedstawili raport „Zaufanie do wybranych instytucji sektora finansowego”. Badanie przeprowadzono na klientach banków, członkach SKOK oraz klientach innych – niebankowych instytucji finansowych.
Jak wynika z analizy, głównymi przyczynami lokowania środków w instytucjach finansowych jest wysokie oprocentowanie lokat i depozytów, wiarygodność, mała liczba formalności, krajowe pochodzenie instytucji finansowej (wskazało je 19 proc. członków Kas) oraz bezpieczeństwo finansowe. Ponad 96 procent członków Kas jest przekonanych, że ich pieniądze są bezpieczne i w razie problemów odzyskają je, w przypadku banków ten odsetek wynosi 89 proc. Nie bez znaczenia pozostaje także troska SKOK-ów o ich dobre imię.
"Puls Biznesu" komentuje:
Jak pokazują wyniki badania, banki mają poważną lekcję do odrobienia, SKOK-i natomiast świetnie wywiązały się ze swojego zadania. Jak czytamy w artykule, bankom jako instytucjom zaufania publicznego ufa tylko 76 proc. klientów. W spółdzielczych kasach odsetek ten to aż 91 proc.
Badania zrealizowano w dniach 17 stycznia - 16 luty 2012 r. W ich trakcie przeprowadzono 472 wywiady wśród klientów: banków (262 wywiady), SKOK-ów (110 wywiadów) i innych instytucji (100 wywiadów).
Szkoda, że niektórzy polscy politycy lekceważą tak skuteczność, jak i społeczną rolę SKOK. Drażni ich niezależność instytucji z polskim kapitałem i za wszelką cenę próbują je zniszczyć.
Na zdjęciu: Franciszek Stefczyk, założyciel Kas Stefczyka. Fot. wPolityce.pl
gim