Wzrost prognozy PKB dla Polski przez Moody's nie wpłynie na rating
Jeśli Moody's obniżyłby prognozy dotyczące długu sektora finansów publicznych do PKB i długu, istniałaby szansa na zmianę perspektywy ratingu – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Ekonomiści oceniają, że dzisiejsze podwyższenie przez agencję wzrostu gospodarczego dla Polski do 3,2 proc. - z 2,9 proc. w styczniu - nie przełoży się na zmianę ratingu ani perspektyw.
Agencja Moody's podwyższając szacunek wzrostu gospodarczego Polski do 3,2 proc. zwróciła szczególną uwagę na szybszy spadek bezrobocia w lutym, wzrostu płac w ujęciu rocznym w sektorze przedsiębiorstw rzędu 4,3 proc. w styczniu oraz 4,0 proc. w lutym.
Dzisiejsze podwyższenie prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski przez agencję Moody's nie wpłynie na zmianę ratingu ani zmianę perspektywy. Podwyższenie prognozy wzrostu z 2,9 proc. do 3,2 proc. jest niewielką zmianą, tym bardziej, że nasze prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski wahają się w przedziale 3,5 – 4,0 proc. - powiedział Paweł Durjasz, główny ekonomista PZU.
Agencja oceniła, iż perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce się poprawiły.
Jeśli agencja Moody's obniżyłaby prognozy dotyczące deficytu sektora finansów publicznych do PKB i dotyczące długu, to moim zdaniem byłaby szansa na na podwyżkę perspektywy ratingu do stabilnej z negatywnej, natomiast podwyżki samego ratingu bym się nie spodziewała – powiedziała Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Dodaje, że wzrost PKB w 2017 r. wyniesie 3,5 proc.
Spodziewam się stopniowego przyspieszania tempa wzrostu PKB w poszczególnych kwartałach br. i w ostatnim kwartale spodziewam się że dynamika zbliży się do 4,0 proc. r/r, a nawet może te 4,0 proc.r/r przekroczyć – mówi Kurtek.
W ocenie agencji, wzrostowi gospodarczemu w Polsce sprzyjać będzie rosnąca konsumpcja prywatna.
Ponadto, oczekujemy, że inwestycje nabiorą tempa w 2017 r. przy wyższym wykorzystaniu funduszy unijnych, po tym jak inwestycje brutto w środki trwałe spadły o 5,6 proc. w IV kw. 2016 r. z +8,3 proc. w III kw. 2016 r. Oczekujemy dalszej poprawy na rynku pracy oraz mocniejszego popytu zewnętrznego. Tym samym, podwyższyliśmy nasz szacunek realnego PKB (Polski - PAP) do 3,2 proc. z 2,9 proc." - dodano.
W styczniu agencja Moody's prognozowała, iż w 2018 r. PKB Polski wzrośnie o 2,8 w ujęciu rocznym. W poniedziałkowym raporcie Moody's nie podała nowych prognoz w tym horyzoncie czasowym.