Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Parlamentarzyści PiS m.in. o emeryturach górniczych i pakiecie klimatycznym

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 kwietnia 2013, 16:03

    Aktualizacja: 13 kwietnia 2013, 16:05

  • 6
  • Powiększ tekst

Trzy stanowiska przyjęli podczas sobotniego wyjazdowego posiedzenia klubu PiS w Rybniku posłowie i senatorowie tej partii - poinformował szef klubu Mariusz Błaszczak. Dokumenty dotyczą emerytur górniczych, przemysłu wydobywczego oraz pakietu klimatyczno-energetycznego.

Posiedzenie klubu PiS w Rybniku odbyło się na tydzień przed wyznaczonymi na 21 kwietnia wyborami uzupełniającymi do Senatu w okręgu rybnickim. Kandydatem partii jest poseł, b. minister zdrowia, Bolesław Piecha.

Pierwsze z trzech przyjętych w sobotę stanowisk dotyczy emerytur górniczych.

"Rząd koalicji PO-PSL chce zlikwidować emerytury górnicze. Uważamy, że to jest szkodliwe, że służba jaką jest praca górników, zasługuje na to, żeby ci ludzie narażeni na realne niebezpieczeństwo byli wspierani właśnie w tej formie"

- mówił na brefingu po posiedzeniu klubu jego szef Mariusz Błaszczak.

Zapowiedział też ponowne złożenie projektu ustawy zapewniającej renty wdowom po górnikach, którzy ulegli śmiertelnym wypadkom przy pracy (w poprzedniej kadencji projekt nie został przyjęty).

"Dziś na te panie nałożony jest cenzus wiekowy. Przecież to jest olbrzymia tragedia. Te panie i te rodziny powinny mieć możliwość godnego życia"

- akcentował szef klubu PiS.

Drugie stanowisko dotyczy przemysłu wydobywczego. Parlamentarzyści PiS przypomnieli m.in., że 90 proc. energii w Polsce powstaje poprzez spalanie węgla i ta proporcja utrzyma się jeszcze długo.

"W związku z tym ograniczenia związane z wydobyciem węgla są dla naszego kraju niekorzystne. Można zbudować alternatywę tak, żeby wykorzystać zasób, wartość, bogactwo, jakim jest węgiel kamienny"

- przekonywał Błaszczak.

Ostatnie stanowisko dotyczy przemysłu energetycznego i pakietu klimatyczno-energetycznego. Przedstawiciele PiS akcentowali, że pakiet został przyjęty bez sprzeciwu ze strony premiera Donalda Tuska. Jak podkreślali, konsekwentnie uważają, że pakiet klimatyczno-energetyczny powinien być renegocjowany; deklarowali podjęcie renegocjacji po przejęciu władzy.

Posłanka Beata Szydło wskazała, że najważniejszym elementem programu PiS jest gospodarka, a – jak zaznaczyła –

"Śląsk to gospodarka". "To śląska gospodarka tradycyjna - górnictwo, ale też gospodarka nowoczesna. Śląsk się zmienia i Prawo i Sprawiedliwość chce, by Polska zmieniała się tak, jak Śląsk"

- zadeklarowała Szydło.

Posłanka mówiła też, że Śląsk to ludzie posiadający wielki potencjał, którzy potrafią swoją pracą dbać o swój region i swoje rodziny.

"Te wartości są ważne dla Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego chcemy, by nasz kandydat do Senatu, Bolesław Piecha, był orędownikiem tego, co na Śląsku jest najważniejsze, a co my uważamy, że powinno być najważniejsze dla naszego kraju"

- wskazała.

Sam Piecha mówił m.in. o śląskim zakorzenieniu jego rodziny; dziękował też klubowi PiS za wsparcie.

"To wsparcie tym bardziej ważne, że Prawo i Sprawiedliwość przedstawia alternatywę, czyli nowy sposób widzenia Polski, gospodarki Polski, spraw społecznych"

- przekonywał kandydat na senatora.

On, (PAP)

 

POLECAMY wSklepiku.pl: "Śląsk"

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze