Informacje

BGK: Niższa inflacja w marcu nie oznacza spadku tendencji wzrostu cen

br

  • Opublikowano: 31 marca 2017, 14:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Marcowa korekta indeksu CPI pasuje do wyników ostatniej projekcji inflacyjnej NBP. Tym samym może być argumentem użytym do podtrzymania dotychczasowej "gołębiej" retoryki RPP na najbliższym posiedzeniu Rady w przyszłym tygodniu – uważają ekonomiści BGK.

Jak poinformował GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku wzrosły o 2,0 proc. porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc.,

W efekcie po kilkumiesięcznym okresie szybkiego wzrostu CPI następuje jego korekta. Na razie nie znamy struktury danych. Poznamy ją przy okazji drugiego odczytu w połowie przyszłego miesiąca. W naszej ocenie spadek CPI zapewniła obniżka cen paliw wynikająca z przeceny ropy naftowej – piszą w komentarzu analitycy BGK.

I jak dodają, dzisiejsze dane nie zmieniają istotnie ich oczekiwań, co do przebiegu ścieżki CPI w kolejnych miesiącach.

Spodziewamy się powrotu indeksu do wzrostowej tendencji. Będzie on głównie napędzany, poza paliwami, również przez ceny żywności – czytamy w komentarzu.

Oceniają, że dane o inflacji mogą przysłużyć się „gołębiej” części składu Rady Polityki Pieniężnej, gdyż pasują one do projekcji inflacyjnej NBP.

Trzeba jednak zaznaczyć, że również członkowie o bardziej jastrzębich poglądach mogą w najbliższym czasie otrzymać sporą porcję argumentów wspierających ich poglądy. Wyniki badań koniunktury jednoznacznie sygnalizują przyspieszenie wzrostu gospodarczego w I połowie bieżącego roku. Teza ta z dużym prawdopodobieństwem znajdzie potwierdzenie w publikowanych w najbliższych tygodniach miesięcznych danych za marzec (m.in. o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej), których dobre wyniki będą dodatkowo wspierane korzystnym układem kalendarza – czytamy w opinii BGK.

A co za tym idzie – jak dodają - dyskusję wewnątrz Rady może zdominować nie tyle temat inflacji lecz ewentualnej reakcji na przyspieszenie dynamiki PKB.

Warto podkreślić, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego zmienia bilans ryzyka dla ścieżki inflacji w średnim terminie i powoduje, że rośnie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego NBP – napisali w komentarzu ekonomiści BGK.

Powiązane tematy

Komentarze