Informacje

Były szef chińskiego biura statystycznego skazany na dożywocie za korupcję

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 czerwca 2017, 12:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Były szef chińskiego urzędu statystycznego Wang Baoan został skazany na dożywocie za przyjęcie łapówek na kwotę ponad 22 mln dolarów - podała w czwartek agencja AP. Sąd zarządził konfiskatę majątku i pozbawienie praw politycznych skazanego.

Wang Baoan został skazany za oferowanie korzyści politycznych w zamian za pieniądze, prezenty, profity majątkowe oraz koncesje biznesowe - poinformowała chińska agencja Xinhua. Postępowanie udowodniło przyjęcie przez oskarżonego łapówek o wartości 153 mln juanów (22,4 mln dol.) w latach 1994-2016. W tym okresie Baon pracował m.in w ministerstwie finansów i urzędzie skarbowym oraz był szefem Narodowego Urzędu Statystycznego. Łapówki przesyłano bezpośrednio lub przez pośredników.

Baoan podczas postępowania sądowego współpracował z organami śledczymi, przyznał się do winy i wyraził skruchę.

Obok Baoana w procesie dotyczącym korupcji urzędników państwowych o łącznej wartości blisko 100 mln dolarów sądzono jeszcze sześć osób, z czego trzech również skazano na dożywocie, w tym m.in. byłego prezydenta miasta Ningbo Lu Ziyue.

Prezydent Xi Jinping uznał walkę z korupcją za swój priorytet, odkąd objął przywództwo w partii komunistycznej w 2012 roku. W zeszłym roku prokuratura postawiła w stan oskarżenia 48 urzędników.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze