BGK ogłosił przetarg na uruchomienie „Pożyczki na rozwój turystyki”
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił przetarg nieograniczony dla instytucji finansowych na uruchomienie produktu finansowego "Pożyczka na rozwój turystyki", finansowanego ze środków ministra rozwoju i finansów, podał bank. Łączna kwota środków przeznaczonych na ten cel w ramach postępowania wyniesie 50 mln zł.
Przetarg kierowany jest do instytucji finansowych - pośredników, w tym m.in. banków komercyjnych (krajowych i zagranicznych), banków spółdzielczych, a także instytucji kredytowych lub finansowych (fundusze pożyczkowe) oraz konsorcjów tych podmiotów. Ich zadaniem będzie ustanowienie instrumentu finansowego 'Pożyczka na Rozwój Turystyki' skierowanego do przedsiębiorców realizujących inwestycje na terenie makroregionu, w skład którego wchodzą województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie. Instrument ten będzie zasilony środkami z wycofywanego wkładu Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007–2013 wniesionego do projektu 'Reporęczenia i pożyczki szansą na zwiększenie finansowania zewnętrznego MŚP. Instrumenty wsparcia funduszy poręczeniowych i pożyczkowych w Polsce Wschodniej', którego realizację bank zakończył we wrześniu 2016 roku - czytamy w komunikacie.
BGK podał, że celem uruchomienia wsparcia w formie "Pożyczki na Rozwój Turystyki" jest finansowanie przedsięwzięć mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w branży turystycznej i okołoturystycznej na obszarze Polski Wschodniej.
Łączna kwota środków przeznaczonych na ten cel w ramach postępowania wyniesie 50 mln zł. Jest to pierwsza pula w ramach całego budżetu projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka. Wkład finansowy, po wykorzystaniu i spłacie pożyczek przez przedsiębiorców, będzie podlegać zwrotowi do BGK i zostanie ponownie przeznaczony na wsparcie przedsiębiorstw z sektora MŚP - czytamy także.
Projekt Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka jest realizowany przez BGK w ramach umowy zawartej w grudniu 2016 r. z ministrem rozwoju i finansów.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodącą w procesie konsolidacji finansów publicznych.
Na podst. ISBnews