
USA i UE zawarły porozumienie celne, rynki analizują jego konsekwencje
Donald Trump przedstawia porozumienie jako zgodę UE na dodatkowe, ciężko akceptowalne warunki - podczas gdy Ursula von der Leyen mówi o stabilizacji, w rzeczywistości może ono zostać odczytane jako przejaw słabości Europy.
Piątkowa sesja w Europie przebiegała w mało optymistycznych nastrojach. Choć większość indeksów zamknęła się pod kreską, dwóm parkietom udało się zakończyć dzień zyskiem – były to: włoski FTSE MIB (+0,31 proc.) oraz paryski CAC 40 (+0,21 proc.). Relatywnie mocno tracił szwajcarski SMI (-0,75 proc.), głównie za sprawą silnej podaży w początkowym etapie sesji. Słabo radziła sobie również giełda niemiecka, która w trakcie sesji osłabiła się o 0,32 proc.. Od strat nie uchronił się także paneuropejski STOXX, który w piątek stracił 0,29 proc.. W Europie lekko traciły również: indeks giełdy w Londynie FTSE 100 (-0,20 proc.) oraz hiszpański IBEX 35 (-0,13 proc.).
Pesymizm przeważał również w Warszawie. Spadki zaobserwowano na większości indeksów, a jedynym, który umocnił swoją pozycję po piątkowej sesji, był sWIG80 (+0,28 proc.). Jednym z komponentów, który wyciągnął indeks na plus, było CI Games, którego kurs wzrósł o ponad siedem procent. WIG20 osłabił się o 0,18 proc., a mWIG40 o 0,08 proc.. Zyskiwały m.in. Dino (+2,42 proc.), mBank (+1,98 proc.) oraz Żabka (+0,71 proc.). Wyraźnie traciły Orlen (-2,11 proc.) oraz KGHM (-1,38 proc.). Indeksowi szerokiego rynku, mimo utrzymującego się przez większą część sesji trendu wzrostowego, nie udało się odrobić porannych strat – WIG zakończył dzień spadkiem o 0,13 proc..
Za oceanem przeważał optymizm, w wyniku czego amerykańskie indeksy zyskiwały na wartości, wspinając się na nowe szczyty – było to już piąte z rzędu rekordowe zamknięcie S&P 500. Indeks ten, po sesji charakteryzującej się trendem wzrostowym, umocnił się w piątek o 0,40 proc.. Najmocniej zyskiwały sektory materiałów i przemysłowy. Wśród wyróżniających się spółek znalazły się Deckers Outdoor (+11 proc.), Tesla (+3,52 proc.) oraz Intel (-8,53 proc.), który opublikował rozczarowujące wyniki finansowe za drugi kwartał. Na wartości zyskiwały również inne indeksy. Technologiczny Nasdaq Composite zakończył sesję na nowym rekordzie – to już piętnaste rekordowe zamknięcie tego indeksu w bieżącym roku. Wzrosty napędzane były głównie przez spółki z sektora AI. Przemysłowy Dow Jones zyskał ponad 200 punktów. Dobre nastroje widoczne były także w segmencie małych i średnich spółek – indeks Russell 2000 wzrósł o 0,40 proc.
Na godzinę przed otwarciem handlu w Europie nastroje w Azji są mieszane. Obserwujemy spadek japońskiego Nikkei 225, który na ten moment traci 1,01 proc. Podaż przeważa również w Indiach, gdzie Sensex osłabia się o 0,18 proc.. Wyraźnie lepsze nastroje panują w Hongkongu – tamtejszy główny indeks giełdowy zyskuje 0,59 proc. Bez wątpienia najważniejszą informacją weekendu jest osiągnięcie porozumienia handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską w sprawie polityki celnej. Bilans wypracowanego porozumienia okazuje się jednak niekorzystny dla Europy. Choć Unia rzeczywiście uzyskała obniżkę ceł na samochody – sprowadzając je do poziomu obowiązującego dla pozostałych towarów – nadal będą one objęte 15-procentową stawką celną. Umowa nie obejmuje leków, stali ani aluminium. Donald Trump przedstawia porozumienie jako zgodę UE na dodatkowe, ciężko akceptowalne warunki - podczas gdy Ursula von der Leyen mówi o stabilizacji, w rzeczywistości może ono zostać odczytane jako przejaw słabości Europy. W godzinach porannych obserwujemy dodatnie notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy. Po trzech dniach spadków w cenach, wyraźnie umacniają się złoto oraz srebro. Sesja w Europie i Warszawie może rozpocząć się wzrostami.
Michał Poleszczuk, Analityk, Dom Inwestycyjny Xelion
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.