BGK przygotowuje program wsparcia dla firm leasingowych
Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje system gwarancyjny dla firm leasingowych - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Dodała, że propozycja banku spotkała się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.
„Przygotowujemy instrument gwarancyjny dla firm leasingowych, podobnie jak ten, który w ubiegłym roku wdrożyliśmy dla firm faktoringowych” - powiedziała prezes BGK.
„Będzie to system gwarancyjny, działający w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego, utworzonego przez państwa Unii Europejskiej na potrzeby walki z pandemią. Fundusz jest dodatkową, poza budżetem unijnym, inicjatywą państw członkowskich. Polska przystąpiła do Funduszu, wyrażając swoją solidarność z innymi państwami członkowskimi w walce ze skutkami pandemii” - dodała.
Daszyńska-Muzyczka wyjaśniła, że nowe rozwiązanie będzie bazować na dotychczasowych doświadczeniach z programami gwarancyjnymi BGK, w tym na rozwiązaniu, które już wspiera firmy faktoringowe. Chodzi o gwarancje płatności leasingowych, które przedsiębiorcy mają wobec firm leasingowych. „Te płatności będą zabezpieczone gwarancją BGK z regwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego” – dodała prezes BGK.
Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że propozycja BGK spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców korzystających z leasingu oraz firm leasingowych ich obsługujących.
Prezes BGK dodała, że realnym terminem wprowadzenia gwarancji dla firm leasingowych wydaje się być kwiecień tego roku.
15 października 2020 r. minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał umowę, zgodnie z którą Polska przystąpiła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego dot. Covid. Fundusz został stworzony przez państwa UE i pozwoli Grupie EBI (Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny) na zwiększenie wsparcia dla inwestycji o ok. 200 mld euro.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracuje z m.in. PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, a także wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Bank zarządza ponadto programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.
Czytaj też: Rekord chińskich inwestycji w Polsce! To efekt potężnego przejęcia!
PAP/kp