Informacje

fot:PGNiG/Prezes PIotr Woźniak i wiceprezes Łukasz Kroplewski
fot:PGNiG/Prezes PIotr Woźniak i wiceprezes Łukasz Kroplewski

PGNiG: wystartował InnVento – pierwszy w sektorze naftowo-gazowniczym inkubator dla startupów

Sz Sz

  • Opublikowano: 21 czerwca 2017, 15:34

  • Powiększ tekst

Inkubator InnVento będzie wspierał początkujących przedsiębiorców oraz naukowców realizujących przede wszystkim projekty dla sektora energetycznego. Efektem mają być innowacyjne rozwiązania technologiczne do wdrożenia w spółkach z Grupy Kapitałowej PGNiG

Na terenie siedziby PGNiG w Warszawie spółka oddała startupom budynek, gdzie na przestrzeni 600 mkw. oferuje pomieszczenia do pracy samodzielnej i wspólnej, open space do dowolnego zaaranżowania, salki konferencyjne i sprzęt biurowy.

Bliskość centrali PGNiG ma ułatwić kontakt z ekspertami. Ponadto w InnVento regularnie odbywać się będą spotkania ze specjalistami z poszczególnych spółek z grupy PGNiG, warsztaty, prezentacje i sesje coachingowe. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć także na wskazówki dotyczące pozyskiwania zewnętrznego finansowania.

Otwieramy u nas przestrzeń dla młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. To dla nich przede wszystkim dobra okazja do zapoznania się ze specyfiką branży gazowniczej i rozwijania własnych pomysłów pod fachowym okiem. Jestem przekonany, że wsparcie naszych specjalistów pozwoli na opracowanie pożytecznych rozwiązań technologicznych i biznesowych – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.

Woźniak podkrelił, że decydując się na otwarcie inkubatora spółka inspirowała się między innymi powstałym w Ministerstwie Energii dokumentem "Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych".

Liczę i mam nadzieję na to, że to miejsce stanie się ośrodkiem polskiej myśli technicznej, nie tylko w obszarze ropy i gazu - mowił sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki, także obecny na uroczystości.

InnVento nastawione jest na przyjęcie kilkanastu startupów. Okres ich inkubacji różnić się będzie w zależności od opracowywanego produktu czy usługi. Startupami opiekować się będą mentorzy, z którymi ustalone zostaną szczegółowe harmonogramy współpracy. Po zakończonej inkubacji autorzy projektu będą w stanie stwierdzić, czy jest on gotowy do wdrożenia czy wymaga dalszego rozwoju. Najbardziej obiecujące projekty mogą liczyć na nawiązanie stałej współpracy z PGNiG, która może doprowadzić do wdrożenia innowacji w jednej ze spółek grupy.

Jednym z największych atutów InnVento jest dostęp do zasobów grupy PGNiG, wiedzy eksperckiej, naszego know-how. Chcemy się tym podzielić ze startupami w myśl zasady open innovation. Dostęp do części infrastruktury produkcyjnej czy niektórych baz danych pozwoli im na rozwój innowacyjnych pomysłów i przetestowanie ich w rzeczywistych warunkach – podkreśla Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG SA ds. rozwoju.

Rekrutacja startupów do inkubatora prowadzona jest na bieżąco poprzez stronę internetową . Tam też znajdują się wyzwania dla startupów – rozwiązania poszukiwane przez PGNiG w każdym segmencie działalności grupy.

Wzrost innowacyjności jest dla nas priorytetem. W tym obszarze z sukcesem realizujemy wiele projektów, począwszy od wsparcia innowacyjnych branż, jak sektor kosmiczny czy gry wideo, po organizację ARP Innovation Pitch, których pierwsze edycje rozpoczęliśmy właśnie ze spółkami z grupy PGNiG. Dlatego cieszę się, że jesteśmy partnerem dzisiejszego wydarzenia i patronujemy projektowi. Nasze wspólne warsztaty dowiodły, że małe i średnie przedsiębiorstwa mają ogromny potencjał, który czeka na wykorzystanie. Trzeba tylko dać im szansę. Jestem przekonany, że inkubator InnVento będzie właśnie taką szansą dla starupów - powiedział wiceprezes ARP Michał Szaniawski podczas oficjalnego otwarcia inkubatora.

Partnerami InnVento są Agencja Rozwoju Przemysłu, Izba Gospodarcza Gazownictwa oraz Instytut Nafty i Gazu. Dzięki temu program stanowi wypadkową wiedzy i możliwości eksperckich kilku organizacji. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Energii.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych