Informacje

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w USA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 czerwca 2017, 17:15

  • 0
  • Powiększ tekst

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skorygował w dół prognozę wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w 2017 i 2018 roku do 2,1 proc., tłumacząc to niejasną polityką administracji Donalda Trumpa w kwestiach podatków i bodźców fiskalnych - głosi wtorkowy komunikat Funduszu.

MFW wyjaśnił w oświadczeniu, że obniża prognozę po przeglądzie polityki gospodarczej Waszyngtonu, ponieważ planów obecnej administracji dotyczących uzyskania wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc. PKB w dłuższym okresie nie uda się raczej zrealizować.

Fundusz wyjaśnia, że założenia amerykańskiej administracji są o tyle chybione, że na rynku pracy widać już, że osiągnięto niemal pełne zatrudnienie.

W kwietniu MFW prognozował, że wzrost gospodarczy USA wyniesie 2,3 proc. w 2017 roku i 2,5 w roku następnym. Fundusz przyjął wtedy założenie, że obiecywane przez administrację Trumpa redukcje podatków oraz zwiększenie inwestycji rządu federalnego pobudzą gospodarkę.

Zważywszy jednak na brak szczegółowych informacji o "wciąż ewoluujących planach" gospodarczych i fiskalnych Waszyngtonu Fundusz zdecydował się obniżyć prognozę dla USA.

MFW skomentował też we wtorkowym oświadczeniu projekt budżetu federalnego przygotowany przez administrację Trumpa, pisząc, że przewidziane w nim cięcia podatkowe będą niekorzystne dla gospodarstw domowych o niskich lub średnich dochodach; Fundusz dodał, że "byłoby to sprzeczne z (deklarowanymi) celami budżetu (polegającymi) na promowaniu bezpieczeństwa oraz dobrobytu dla wszystkich Amerykanów".

MFW proponuje, by Waszyngton skoncentrował się raczej na polityce podatkowej, która poprawi relację między dochodami budżetu a PKB i na bardziej zrównoważonych cięciach podatkowych, które wzmocnią system zabezpieczeń społecznych, a także, by ograniczył wzrost kosztów opieki medycznej.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze