Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w USA
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skorygował w dół prognozę wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w 2017 i 2018 roku do 2,1 proc., tłumacząc to niejasną polityką administracji Donalda Trumpa w kwestiach podatków i bodźców fiskalnych - głosi wtorkowy komunikat Funduszu.
MFW wyjaśnił w oświadczeniu, że obniża prognozę po przeglądzie polityki gospodarczej Waszyngtonu, ponieważ planów obecnej administracji dotyczących uzyskania wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc. PKB w dłuższym okresie nie uda się raczej zrealizować.
Fundusz wyjaśnia, że założenia amerykańskiej administracji są o tyle chybione, że na rynku pracy widać już, że osiągnięto niemal pełne zatrudnienie.
W kwietniu MFW prognozował, że wzrost gospodarczy USA wyniesie 2,3 proc. w 2017 roku i 2,5 w roku następnym. Fundusz przyjął wtedy założenie, że obiecywane przez administrację Trumpa redukcje podatków oraz zwiększenie inwestycji rządu federalnego pobudzą gospodarkę.
Zważywszy jednak na brak szczegółowych informacji o "wciąż ewoluujących planach" gospodarczych i fiskalnych Waszyngtonu Fundusz zdecydował się obniżyć prognozę dla USA.
MFW skomentował też we wtorkowym oświadczeniu projekt budżetu federalnego przygotowany przez administrację Trumpa, pisząc, że przewidziane w nim cięcia podatkowe będą niekorzystne dla gospodarstw domowych o niskich lub średnich dochodach; Fundusz dodał, że "byłoby to sprzeczne z (deklarowanymi) celami budżetu (polegającymi) na promowaniu bezpieczeństwa oraz dobrobytu dla wszystkich Amerykanów".
MFW proponuje, by Waszyngton skoncentrował się raczej na polityce podatkowej, która poprawi relację między dochodami budżetu a PKB i na bardziej zrównoważonych cięciach podatkowych, które wzmocnią system zabezpieczeń społecznych, a także, by ograniczył wzrost kosztów opieki medycznej.
Na podst. PAP