Kapitał nie ma narodowości? Niemcy twierdzą co innego i chcą chronić swoje firmy przed zagranicznymi przejęciami
Rząd Niemiec chce bronić rodzime firmy przed przejęciem przez zagraniczne koncerny - podał w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Planowane przepisy przewidują możliwość zastosowania weta, by zapobiec przekazaniu wrażliwej wiedzy specjalistycznej za granicę.
Na posiedzeniu w środę rząd zamierza przyjąć przygotowane przez ministerstwo gospodarki rozporządzenie w tej sprawie - pisze "SZ". Nowe przepisy umożliwią władzy zablokowanie przejęcia przedsiębiorstwa przez zagraniczny koncern, jeżeli sprzedaż mogłaby zagrozić "krytycznej infrastrukturze" kraju.
Zmiana przepisów jest reakcją na przejęcie w 2016 roku producenta robotów Kuka z Augsburga przez chińską firmę Midea, która stopniowo zwiększała swoje udziały w niemieckim przedsiębiorstwie. Transakcja uważana była przez stronę niemiecką za bardzo kontrowersyjną, jednak rządowi zabrakło instrumentów, by jej zapobiec.
"Jesteśmy otwartą gospodarką, lecz nie jesteśmy naiwni" - powiedział "SZ" sekretarz stanu w resorcie gospodarki Matthias Machning. "Wiemy, że istnieje krytyczna infrastruktura, która jest atrakcyjna dla (zagranicznych) inwestorów" - dodał wiceminister.
Nowe prawo da władzom więcej czasu - cztery zamiast dwóch miesięcy - na przeanalizowanie sytuacji i zasięgnięcie opinii odpowiednich służb - czytamy w "SZ".
Niemcy zabiegają równocześnie o zmianę unijnych przepisów w tym zakresie. Ministrowie gospodarki Niemiec, Francji i Włoch zwrócili się w lutym do Komisji Europejskiej z apelem o zapobieżenie "wyprzedaży europejskiej wiedzy". Zdaniem tych trzech państw KE powinna otrzymać więcej uprawnień, by skuteczniej chronić firmy przed przejęciem przez koncerny spoza UE.
PAP/ as/