Informacje

PAP/Maciej Kulczyński
PAP/Maciej Kulczyński

Polska i Czechy podpisały dokument ws. przygranicznych inwestycji transportowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 lipca 2017, 15:37

  • Powiększ tekst

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i minister transportu Czech Dan Ťok podpisali Wspólne Oświadczenie w sprawie dalszego wzmacniania potencjału infrastruktury transportowej na pograniczu Polski i Republiki Czeskiej, podało ministerstwo.

Wyrażają w nim konieczność wzmocnienia współpracy w zakresie realizacji inwestycji infrastrukturalnych - przyspieszenia budowy przygranicznych odcinków dróg S3 i D11 oraz konsekwentnej modernizacji linii kolejowych na odcinkach przygranicznych zlokalizowanych w korytarzach sieci bazowej TEN-T. Zobowiązują się w nim również, że równoległe prace przygotowawcze i inwestycyjne zmierzające do wybudowania brakujących odcinków transgranicznej infrastruktury transportowej będą traktowane priorytetowo - czytamy w komunikacie resortu.

W styczniu tego roku ministrowie Adamczyk i Ťok podpisali Wspólne Oświadczenie w sprawie kontynuacji budowy połączenia drogowego S3-D11. Adamczyk przypomniał podczas dzisiejszych rozmów, że droga ekspresowa S3 (o docelowej długości 470 km) połączy Świnoujście z granicą polsko-czeską w Lubawce. Zaznaczył, że jest to najważniejszy szlak drogowy na osi północ – południe w zachodniej części Polski i znajduje się w sieci bazowej TEN-T, zaś odcinek Świnoujście – Legnica jest częścią korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. Minister poinformował ministra Ťoka, że 31 maja 2017 r. 31 km odcinek trasy S3 od węzła w Bolkowie do granicy Polski w Lubawce trafił do przetargu, podano także.

Cieszę się, że jesteśmy przekonani co do ogromnego potencjału naszej współpracy. Budowa przygranicznych odcinków S3 i D11 to jedno z kluczowych zadań infrastrukturalnych w naszych relacjach. Inwestycja jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców tych terenów. Jestem przekonany, że połączone wysiłki naszych rządów przyczynią się do jej realizacji. Rozwój połączeń transportowych na osi północ–południe jest znaczącym impulsem do aktywizacji i rozwoju gospodarczego całej Europy centralnej - podkreślił Adamczyk, cytowany w komunikacie.

Minister Adamczyk pogratulował również swojemu czeskiemu odpowiednikowi uzyskania odstępstw środowiskowych w przypadku inwestycji na trasie D11.

Adamczyk poinformował także Ťoka, że w ramach III naboru CEF Polska ma otrzymać ok. 826,5 mln euro dla 10 projektów transportowych. Wśród nich, jak zauważył minister, znalazły się dwie istotne dla obu państw inwestycje kolejowe: prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn Koźle - Opole oraz na podstawowych ciągach pasażerskich (linie E30 i E65) na obszarze Śląska (etap I: linia E65 na odcinku Będzin – Zebrzydowice), czytamy dalej.

Ministrowie poruszyli także temat tzw. pakietu mobilności, czyli zaprezentowanych przez Komisję Europejską propozycji regulacji dotyczących zasad wykonywania transportu międzynarodowego.

Nowe propozycje Komisji w obszarze regulacji socjalnych w transporcie stwarzają ryzyko legitymizacji przez unijne instytucje działań protekcjonistycznych i są zagrożeniem dla fundamentów funkcjonowania jednolitego rynku. Z całą stanowczością podkreślam, że Polska jest przeciwna rozciągnięciu przepisów dyrektywy o delegowaniu na sektor transportu międzynarodowego. Cieszę się, że Czechy mają na ten temat takie same stanowisko – powiedział także Adamczyk.

Minister podkreślił kluczowe znaczenie Wspólnego Oświadczenia grupy państw, w tym Polski i Czech nt. socjalnych i rynkowych aspektów pakietu, wystosowanego podczas ostatniego posiedzenia Rady TTE (8 czerwca 2017 r.).

Wspólne działania i dyskusja na ten temat na forum UE są niezmiernie ważne. Akcentowanie niekorzystnych dla rynku europejskiego możliwych skutków tych regulacji jest niezbędne – podsumował minister.

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych