Informacje

KAS rozbiła grupę przestępczą, która chciała wyłudzić 140 mln zł

br

  • Opublikowano: 21 lipca 2017, 12:23

  • Powiększ tekst

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia „rozbili” zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie próbowali wyłudzić 140 mln zł podatku VAT. Przestępcy zajmowali się handlem artykułami spożywczymi – poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Przestępczy mechanizm polegał na wielokrotnym obrocie tymi samymi towarami na podstawie faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a miały na celu stworzenie pozorów legalnego obrotu towarami pomiędzy podmiotami. (…) W przestępczą działalność zaangażowane były także podmioty z Czech i Niemiec – podała w informacji KAS.

Mechanizm oszustwa polegał na: wprowadzeniu na polski rynek podmiotu tzw. „znikającego podatnika" oraz „brokera" , na którego dokumentowane były fikcyjne nabycia i dostawy towarów. Podmiot działających w Czechach, pełniący rolę „bufora" deklarował wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów od podmiotu polskiego, a następnie dostawy były kierowane do kolejnego „bufora" mającego siedzibę na terenie Niemiec. Nabywca w ramach transakcji trójstronnych deklarował sprzedaż towarów do Polski do „znikającego podatnika" , który z kolei był dostawcą „brokera" . „Znikający podatnik" nie odprowadzał do Skarbu Państwa podatku VAT wykazywanego na fakturach, który rozliczany był przez kolejne podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw.

Fikcyjne faktury dokumentujące rzekome dostawy wewnątrzwspólnotowe miały posłużyć do wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT w kwocie ponad 140 mln zł. Przedmiotem obrotu były głównie artykuły spożywcze (np. kawa, słodycze) oraz dobra szybkozbywalne (wymienne ostrza do maszynek do golenia) – informuje KAS.

Na wniosek Prokuratury w Warszawie, Sąd zastosował wobec 3 osób tymczasowy areszt na 3 miesiące.

Powyższe przestępstwa zagrożone są karą 10 lat pozbawienia wolności.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych