PWPW ruszył z produkcją nowego wzoru paszportu
Produkcja nowego paszportu biometrycznego jest już w toku. Chcemy żeby w 2018 r.,na 100 lecie odzyskania niepodległości, trafił do społeczeństwa - poinformował prezes PWPW Jakub Skiba. Oprócz elementów graficznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, dokument wyróżniają najnowocześniejsze zabezpieczenia przed fałszerstwem
Średnio wzory paszportu zmieniają się co 10 lat. Ostatni raz, wzór paszportu był zmieniany w 2006 r., dlatego to najlepsza pora na nowy. Stary wzór będzie obowiązywał nadal, do czasu wygaśnięcia terminu ważności, także wymiana na nowy będzie następowała płynnie. W przyszłym roku obchodzimy 100 lecie odzyskania niepodległości, a właśnie najnowszy wzór tego dokumentu nawiązuje do tego wydarzenia - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Jak mówił minister, na 19 stronach wizowych będą przedstawieni ludzie, wydarzenia i symbole związane z odzyskaniem niepodległości,
Co ważne 6 wizerunków, wybranych zostało przez obywateli, którzy mogli sami dokonać wyboru. W sumie oddano 750 tys. głosów. Najwięcej z nich zdobył: Kopiec Legionowy, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy - przypomniał Mariusz Błaszczak.
Jak wskazał minister, paszport został zabezpieczony w najnowsze technologie zabezpieczające przed podrobieniem dokumentu.
Nowością jest wykonanie okładek dokumentu z poliwęglanu, jak również stron z danymi osobowymi. Wykonanie z tego materiału pozwala „zatopić” dane biometryczne właściciela w okładce. Jest to własne opatentowane rozwiązanie PWPW oferowane do tej pory tylko na rynkach zagranicznych.
Nowy paszport zabezpieczony jest również wielotonowym znakiem wodnym, nitką z mikrotekstem oraz specjalnymi włóknami widocznymi zarówno w świetle UV jak i dziennym. Dane właściciela są nanoszone przy użyciu grawerowania laserowego, to wg. PWPW, obecnie jedna z najbezpieczniejszych technik personalizacji.
Fałszerstwo ma utrudniać również widoczne w świetle UV grafiki, nawiązujące tematycznie do szaty graficznej książeczki paszportowej.