PWPW S.A. liderem nowoczesnej personalizacji
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. rozpoczyna nowy projekt badawczo-rozwojowy przy wsparciu naukowym Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Projekt „Opracowanie innowacyjnej technologii personalizacji poliwęglanowych blankietów państwowych dokumentów” - LaserMark, uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach 8. Konkursu „Bezpieczeństwo i Obronność”. Realizacja projektu rozpoczęła się w grudniu 2016 roku i potrwa do końca 2020 roku.
Całe przedsięwzięcie warte jest prawie 8 mln zł. Na sumę tę składają się środki wyasygnowane przez NCBiR oraz konsorcjantów PWPW S.A. oraz EIT +. Wspólne przedsięwzięcie PWPW S.A. oraz EIT+ ma na celu opracowanie i wdrożenie technologii personalizacji blankietów państwowych dokumentów w Polsce, pozwalającej na otrzymywanie wielobarwnych zdjęć w wysokiej rozdzielczości na dokumentach poliwęglanowych.
PWPW S.A. od lat przeznacza duże środki na działalność badawczo-rozwojową – wyjaśnia Robert Malicki, członek zarządu PWPW S.A. – Nowe produkty i rozwiązania technologiczne to nasza przyszłość. Dla PWPW S.A. najważniejsza jest produkcja dokumentów na potrzeby administracji państwowej.
Technologie personalizacji dokumentów identyfikacyjnych rozwijane są od kilkudziesięciu lat. W tym czasie zaproponowano wiele rozwiązań bazujących na różnych podłożach, zarówno papierowych, jak i polimerowych, a także różnych zabezpieczeń dokumentów. Jednakże celem nadrzędnym w dalszym ciągu jest zwiększenie poziomu zabezpieczenia dokumentów identyfikacyjnych, ściśle powiązanego z jakością bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Szczególnie istotne jest to zagadnienie przy wzmożonej obecnie polityce imigracyjnej i azylowej w państwach członkowskich UE.
_Zważyć należy, że wraz z rozwojem stanu techniki fałszerze doskonalą swoje metody, uzyskując nowe możliwości podrabiania i przerabiania dokumentów oraz kradzieży tożsamości. W związku z tym należy doskonalić sposoby zabezpieczania samych dokumentów, jak i systemów, w jakich funkcjonują. Powinno się to odbywać w oparciu o wykorzystanie w maksymalnym stopniu krajowych możliwości. Zatem ważnym i strategicznym zadaniem dla naszego państwa jest to, aby nowoczesne technologie zabezpieczania dokumentów identyfikacyjnych były efektem polskiej myśli technicznej.
Aktualnie w dokumentach państwowych, w tym dokumentach w Polsce, do identyfikacji wykorzystywana jest technologia łączenia poliwęglanu z personalizacją znakowania laserowego jako najtrwalsza i najlepiej zabezpieczona. Jednak obecnie stosowana technologii laserowa wykorzystuje w tym celu jedynie kolor czarny. Celem konsorcjum jest uzupełnienie tej technologii o znakowanie dokumentów kolorowym obrazem.
Celem głównym projektu jest wykonanie prac badawczo-rozwojowych mających na celu opracowanie technologii personalizacji blankietów poliwęglanowych, za które odpowiada EIT+, ale równie istotne będzie stworzenie przez partnera przemysłowego – PWPW S.A. demonstratora według założonej koncepcji – potwierdza dr Tomasz Baraniecki, kierownik Laboratorium Mikroobróbki Laserowej. – Projekt ma również doprowadzić do zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa najważniejszych dokumentów państwowych, tj. dla przykładu skutecznej zabezpieczyć przed przerabianiem oryginalnie wprowadzonych danych, polepszyć identyfikację wszelkich śladów ingerencji w dokumencie; spowodować szybszą i łatwiejszą weryfikację posiadacza dokumentu oraz zwiększyć ograniczenie nieuprawnionego użycia.
W całym okresie realizacji projektu konsorcjum pod kierownictwem PWPW S.A. zamierza ściśle współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełniącym rolę gestora tematu badawczego. Pomyślna realizacja projektu da szansę wprowadzenia nowego, innowacyjnego rozwiązania, istotnie poprawiającego poziom zabezpieczenia szerokiej gamy dokumentów państwowych.