Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

KNF ma pomysł na odwróconą hipotekę: zakłady ubezpieczeń

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 czerwca 2013, 18:46

    Aktualizacja: 12 czerwca 2013, 18:48

  • Powiększ tekst

Komisja Nadzoru Finansowego chce, by tylko zakłady ubezpieczeń mogły świadczyć usługę renty dożywotniej. Osoby starsze przenosiłyby własność swojego mieszkania na zakłady, a w zamian dostawałyby rentę i mogły mieszkać w tym lokalu do końca życia.

"Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że oferowanie usług renty dożywotniej wiąże się z takim ryzykiem, którym potrafią zarządzać zakłady ubezpieczeń. Dodatkowo dysponują one odpowiednimi wymogami kapitałowymi" - powiedział PAP rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.

Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj poinformował PAP, że resort gospodarki analizuje propozycję KNF. "Z propozycji Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że jeśli fundusze hipoteczne lub spółki, które teraz zajmują się takimi usługami chciałyby je świadczyć w przyszłości, to powinny się przekształcić w zakłady ubezpieczeń" - zwrócił uwagę Haładyj. Zakłady ubezpieczeń nadzoruje KNF.

Projekt założeń ustawy regulującej instytucję renty dożywotniej przygotował resort gospodarki. Był on już rozpatrywany przez Komitet Stały Rady Ministrów. Haładyj powiedział, że MG analizuje uwagi komitetu pod kątem ich ewentualnego uwzględnienia w nowym dokumencie. "Nowy projekt trafi do komitetu w najbliższych tygodniach" - zapowiedział wiceminister.

W ubiegłym roku Rada Ministrów rozpatrywała przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Rząd zobowiązał wówczas ministra gospodarki do uzupełnienia regulacji o rozwiązania dotyczące renty dożywotniej. Szef resortu gospodarki przygotował propozycję tych rozwiązań.

Wiceminister gospodarki powiedział, że komitet zdecyduje, czy te dwa projekty znajdą się w jednym czy dwóch aktach prawnych. "Akceptujemy projekt ministerstwa finansów o odwróconym kredycie hipotecznym i do niego nie mamy uwag merytorycznych. Chcemy, aby renta dożywotnia była zabezpieczona od strony prawnej w podobnym stopniu, jak odwrócony kredyt hipoteczny" - dodał.

Obecne na rynku oferty dotyczące renty dożywotniej reguluje kodeks cywilny. Osoby starsze mogą przenieść własność swojego mieszkania, np. na fundusz hipoteczny, w zamian za wypłatę świadczenia rentowego przy jednoczesnym dożywotnim użytkowaniu swojego lokalu. Zdaniem Haładyja regulacje kodeksowe są jednak zbyt ogólne i niewystarczające z punktu widzenia zabezpieczenia interesów wszystkich świadczeniobiorców.

Odwrócony kredyt hipoteczny ma być skierowany głównie do osób starszych. Bank będzie wypłacał swojemu klientowi co miesiąc lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości - np. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.

W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego bank otrzymuje mieszkanie dopiero po śmierci uprawnionego. Jeśli chodzi o rentę dożywotnią, to instytucja finansująca będzie wypłacać świadczenia w zamian za przeniesienie własności nieruchomości.

PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych