Poczta Polska uczciła Żołnierzy Wyklętych
Poczta Polska w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wprowadza do obiegu emisję „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” z rotmistrzem „Witoldem” i „Inką”; to kontynuacja serii znaczków pocztowych, poświęconych Żołnierzom Wyklętym - poinformowała w komunikacie spółka.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca.
Od kilku już lat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia składamy hołd żołnierzom tzw. drugiej konspiracji, za okazane męstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do polskich tradycji patriotycznych.Nasza firma, służąca Polsce i Polakom od 460 lat, ma w swej misji wpisane stanie na straży pamięci narodowej oraz popularyzowanie wartości patriotycznych i religijnych, tak ważnych dla każdego Polaka. A mamy przecież do tego doskonałe narzędzie, jakim jest znaczek pocztowy. Z dumą więc od 3 już lat wystawiamy te miniaturowe pomniki na cześć naszych bohaterów narodowych- powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes Poczty Polskiej S.A. Wiesław Włodek.
Jak poinformowano w komunikacie, tegoroczna emisja jest kontynuacją serii znaczków upamiętniających bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych.
Autorka projektu Marzanna Dąbrowska umieściła w tle znaczka obozowy pasiak z Auschwitz Birkenau, a na nim ryngrafy noszone przez rotmistrza Witolda Pileckiego pseudonim „Witold„, „Druh„ oraz ryngraf 5. Wileńskiej Brygady AK, w ramach której działała Danuta Siedzikówna pseudonim „Inka„. Na przywieszkach znajdują się zdjęcia „Witolda„ oraz „Inki„” - czytamy.
Jak podkreślono, znaczki powstały dzięki życzliwości i opiece Zofii Pileckiej - Optułowicz - córki rtm. Pileckiego oraz Danuty Ciesielskiej - siostrzenicy „Inki”.
Dla pocztowców ważnym faktem historycznym jest udział rotmistrza Pileckiego w walkach w okolicy budynku Dworca Pocztowego przy ul. Żelaznej 21. Tego pocztowego budynku, zwanego „Żelazną Redutą”, bronili żołnierze oddziału Chrobry II, w którego szeregach walczył Witold Pilecki, najpierw jako strzelec, a później, gdy ujawnił swój stopień oficerski, jako dowódca. Pomimo bombardowań i licznych zniszczeń obrońcy reduty trwali na swoich stanowiskach do końca Powstania - podkreślił Włodek.
Poczta Polska w serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” wydała już w 2017 roku znaczki poświęcone por. Franciszkowi Majewskiemu „Słonemu” (1919-1948) i st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi” (1925-1951). W tym samym roku, poza tą serią, wydany został znaczek upamiętniający Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. W 2016 roku ukazał się natomiast znaczek emisji Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcony mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” (1910-1951), pośmiertnie awansowanemu do stopnia podpułkownika.
PAP, MS