W tym europejskim wyścigu Polska na ostatnim miejscu
Polskie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa są ostatnie w Europie pod względem cyfryzacji. Według danych Komisji Europejskiej, w wykorzystaniu technologii cyfrowych przez przedsiębiorstwa Polska zajmuje… 27 miejsce na 28 państw Unii Europejskiej. Jak dokładnie wygląda obraz małych i średnich firm na tle ich odpowiedników, a niebawem konkurentów w UE Maksymilian Wysocki rozmawiał w „Wywiadzie Gospodarczym” w telewizji wPolsce.pl z dr. hab. Katarzyną Śledziewską z Katedry Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrektor DELab UW
Polska bankowość w transformacji cyfrowej jest w globalnej czołówce. W reszcie firm w pozostałych branżach sytuacja wygląda skrajnie inaczej. Obraz małych i średnich przedsiębiorstw jest druzgocący. W czasie, gdy małe firmy w innych krajach inwestują, polskie małe i średnie przedsiębiorstwa pasywnie czekają, aż obcy i sprawniejszy cyfrowo kapitał zabierze im to, co ledwo zdążyły w Polsce zbudować.
Tylko 60 proc. polskich mikro i małych przedsiębiorstw reklamuje się w Internecie. Tylko 41 proc. podmiotów posiada profil w mediach społecznościowych. Tylko 5 proc. polskich przedsiębiorstw prowadzi sprzedaż towarów i usług na rynkach zagranicznych za pośrednictwem e-commerce.
Do tego niemal wszystkie mniejsze firmy w transformację cyfrową nie zamierzają inwestować.
Tymczasem francuski rząd zamierza wydać przez najbliższe pięć lat 1,5 mld euro na badania dotyczące sztucznej inteligencji i wsparcie pracujących nad nią startupów oraz gromadzenie niezbędnych danych. To widać zresztą w przytoczonych badaniach. Polska wypadała lepiej w rankingu jeszcze rok temu.
Sytuacja jest alarmująca. Jeśli tak dalej pójdzie, na polski rynek wejdą bardzo dynamicznie inwestujące w tzw. digital małe i średnie firmy zagraniczne, i wyprą firmy polskie.
Zapraszamy do obejrzenia „Wywiadu Gospodarczego”.
mw