"Mały ZUS dla małych firm" oczkiem w głowie Emilewicz
Bardzo mnie cieszy, że projekt „mały ZUS dla małych firm” został zapowiedziany przez premiera jako jeden z pięciu priorytetów rządu - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że projekt jest gotowy i liczy na efektywny i szybki proces legislacyjny
W sobotę odbyła się konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem Polska jest jedna. W jej trakcie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. niższy ZUS dla małych firm.
Bardzo mnie cieszy, że projekt „mały ZUS dla małych firm” został zapowiedziany przez pana premiera jako jeden z pięciu priorytetów rządu. Ten projekt jest dla mnie szczególnie ważny. Przez ostatnie miesiące intensywnie pracowaliśmy, żeby był jak najlepiej przygotowany i przede wszystkim wyliczony pod względem kosztów dla budżet państwa - powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.
Przypomniała, że projekt zakłada proporcjonalne do przychodu i obniżone składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy uzyskują przeciętne miesięczne przychody nieprzekraczające 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł).
Podkreśliła, że projekt jest gotowy, uzgodniony zarówno z ZUS, jak i z ministrami finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.
Liczę na efektywny i szybki proces legislacyjny. Naszym celem jest, aby przedsiębiorcy, których przychody w tym roku nie przekroczyły średniomiesięcznie 5250 zł, mogli już od 1 stycznia 2019 r. skorzystać z nowych regulacji - poinformowała minister.
W ocenie szefowej MPiT zmiany mogą dotyczyć nawet 200 tys. przedsiębiorców, głównie prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Liczymy więc, że małe polskie firmy, rzemieślnicy, drobni przedsiębiorcy poczują realną ulgę dzięki tym rozwiązaniom, a dla wielu osób będzie to szansa i impuls do wyjścia z tzw. szarej strefy - mówiła minister Jadwiga Emilewicz. Dodała, że ważne są też inne spodziewane efekty tych zmian, takie jak rozwój przedsiębiorczości, pobudzenie aktywności zawodowej oraz poprawa przeżywalności przedsiębiorstw.
PAP, mw