W sektorze ubezpieczeń jest jeszcze wiele do zrobienia
W Sopocie trwa VI Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń, który w tym roku przebiega pod hasłem: „Niedoubezpieczenie – nowe ryzyka – technologie. Jak ubezpieczać zmieniający się świat?”. Jednym z gości specjalnych kongresu jest minister finansów prof. Teresa Czerwińska
W swoim wystąpieniu minister Czerwińska podkreśliła rolę branży ubezpieczeniowej w sektorze finansów publicznych i przybliżyła największe wyzwania branży, które czekają ją w najbliższych latach. Minister podkreśliła, że chodzi zarówno o wyzwania technologiczne jak i organizacyjne oraz te związane z budową zaufania klientów i wdrożeniem unijnych dyrektyw.
Mimo wielu ciepłych słów pod adresem ubezpieczycieli, minister przypomniała, że ubezpieczenia przede wszystkim powinny służyć ludziom.
Musimy powrócić do podstawowych funkcji ubezpieczeń, czyli zarządzania ryzykiem dla przedsiębiorców, poprawę stabilność działalności gospodarczej, oraz stabilności funkcjonowania ubezpieczeń obowiązkowych – powiedziała prof. Czerwińska.
Minister zauważyła, że w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia i przestrzegła, że konieczna jest walka z nieprawidłowościami, na co ministerstwo finansów będzie zwracać szczególną uwagę.
Czerwińska zwróciła uwagę na fakt, że pobieranie wysokich opłat likwidacyjnych wpłynęło na ograniczenia zaufania do branży, a towarzystwa ubezpieczeniowe powinny przede wszystkim skupić się na budowania zaufaniu klientów i eliminacji negatywnych praktyk rynkowych.
Minister podkreśliła też, że szczególnie istotne będzie wdrożenie nowych unijnych regulacji dotyczących branży ubezpieczeń (np. dyrektywa i dystrybucji ubezpieczeń) i ochrony danych osobowych (RODO). Minister zapowiedziała też nową instytucję w polskim prawie – powetowanie, które będzie odpowiedzią, na nowe zagrożenia, jakimi są rekompensaty za szkody niematerialne.