Nowy sondaż: Nowoczesna i PSL poza Sejmem
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w maju 36 proc. wyrażających gotowość udziału w wyborach zagłosowałoby na PiS, a 22 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz‘15 (5 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public
Z badania wynika, że do Sejmu nie dostałyby się: Nowoczesna (4 proc.), PSL (4 proc.), Partia Wolność (2 proc.) i Partia Razem (2 proc.). 19 proc. spośród badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddaliby głos.
5 proc. poparcia dla Kukiz‘15 to najniższy wynik odnotowany przez to ugrupowanie od czasu, kiedy jest notowane przez Kantar. Tendencję spadkową widać też w przypadku Nowoczesnej, której poparcie jest w tym miesiącu najniższe od października 2015 r.
Na tle poprzedniego miesiąca notowania PiS utrzymały się na niezmienionym poziomie. O 1 punkt proc. spadło poparcie dla PO, SLD, Kukiz‘15, Partii Wolność i Nowoczesnej. Poprawę notowań odnotowały PSL i Partia Razem, które zyskały po 1 punkcie proc. O 4 punkty proc. wzrósł odsetek wyborców niezdecydowanych.
Chęć udziału w wyborach wyraziło 61 proc. respondentów, z czego 26 proc. stwierdziło, że zdecydowanie, a 35 proc., że raczej poszłoby do głosowania. 28 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (12 proc. raczej nie, 16 proc. zdecydowanie nie), a 11 proc. było w tej sprawie niezdecydowanych.
Jak zauważa ekspertka Kantar Public Urszula Krassowska, dająca się zaobserwować stabilizacja poparcia dla poszczególnych partii politycznych „może wiązać się ze wzrastającym brakiem zdecydowania wśród tej części wyborców, którzy deklarują udział w wyborach, ale na scenie politycznej nie znajdują podmiotu, który mógłby ich reprezentować”.
Widać, że krajobraz sceny politycznej w maju to dwóch dużych graczy i pozostali walczący o +polityczne przeżycie+, a także przybierająca na sile grupa niezdecydowanych” - dodała.
Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 11-16 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1032 pełnoletnich mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
SzSz (PAP)