Informacje

Fot.Thadz/sxc.hu
Fot.Thadz/sxc.hu

Irlandia ponownie w recesji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 czerwca 2013, 08:26

    Aktualizacja: 28 czerwca 2013, 08:27

  • 1
  • Powiększ tekst

Gospodarka Republiki Irlandii ponownie jest w recesji. Dane Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO) wskazują, że w I kwartale 2013 r. PKB był pod kreską. Uaktualnione dane za III i IV kwartał ub. r. także wskazują na spadek.

W 2009 r. gospodarka Irlandii pogrążyła się w recesji w reakcji na krach na rynku nieruchomości, trudności sektora bankowego i presję na finanse publiczne.

Za kilka miesięcy Irlandia przestanie korzystać z finansowego wsparcia UE-MFW-EBC, przyznanego jej w listopadzie 2010 r. Dane dowodzą, że Irlandia wychodzi z finansowego kryzysu z lat 2008-09 znacznie wolniej niż przewidywano i tempo jej wzrostu nie odbiega od średniej w eurostrefie.

W I kwartale 2013 r. irlandzki PKB skurczył się o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Analitycy rynkowi przewidywali 0,3-proc. wzrost. Spadek w IV kwartale wyniósł 0,2 proc.

W 2012 r. wzrost gospodarczy sięgnął 0,2 proc., zamiast wcześniej zakładanego wzrostu o 0,9 proc. Ożywienie, którego motorem był eksport, wyhamowało w drugim półroczu ub. r., głównie w reakcji na gorszą koniunkturę w strefie euro. Obniżył się także popyt krajowy.

W 2013 r. rząd Irlandii zakłada wzrost PKB o 1,3 proc.

W ramach programu naprawy finansów publicznych rząd w Dublinie dokonał cięć wydatków, obniżył wynagrodzenia w sektorze publicznym, podwyższył niektóre podatki, a także wprowadził nowe, w tym katastralny.

Stopa bezrobocia wynosi 14 proc. Średnia cena nieruchomości w ostatnich latach obniżyła się o blisko 50 proc.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze