Koniec zmiany czasu coraz bliższy. Bo Niemcy tak chcą
Ponad 80 proc. uczestników internetowej ankiety chce zniesienia zmiany czasu. W ankiecie wzięło udział 4,6 mln Europejczyków. Według Deutsche Welle,, która powołuje się na Niemiecką Agencję Prasową (DPA), za tym by nie przestawiać zegarków jest 3 mln Niemców
Teraz wiele wskazuje na to, że Komisja Europejska uwzględni wynik głosowania i będzie dążyć do zmiany odpowiedniego rozporządzenia. Z kręgów unijnych dochodzi, że komisarz Violeta Bulc już w czwartek (30.08.2018) chce przedstawić stosowną propozycję - donosi Deutsche Welle.
Dziś Mina Andreeva rzecznik przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, potwierdziła na Twitterze, że miliony obywateli nie chce przestawiać zegarków i że będzie wniosek ustawodawczy- czytamy w poście rzecznik Junckera.
KE, do której apele o umożliwienie zakończenia zmiany czasu pojawiają się od lat, była do tej pory przeciwna takiemu ruchowi. Uzasadnieniem były m.in. względy gospodarcze.
O ustaleniach dotyczących czasu letniego mówi unijna dyrektywa z 2001 roku, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów gospodarki, które wymagają stałego, długookresowego planowania.
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. W naszym kraju kwestią zmiany czasu zajmował się z inicjatywy PSL Sejm. Ze względu na regulacje unijne sprawa została jednak zatrzymana.
Jeśli KE zaproponowałaby zmianę dyrektywy, na nowe ustalenia musiałby się zgodzić Parlament Europejski oraz państwa członkowskie.