KRYNICA: Polska dobrze korzysta z Planu Junckera
Polska jest na piątym miejscy w Europie, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy z Planu Junckera - mówił w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.
Wiceminister zaznaczył, że instrumenty finansowe, takie jak Plan Junckera, będą odgrywały coraz większą rolę we wsparciu polskiej gospodarki, w miarę jak zmniejszać się będą dotacje z budżetu UE. Poinformował również, że według zapowiedzi Komisji Europejskiej spora część pieniędzy dla firm będzie od 2021 roku dostępna w ramach jednego mega instrumentu pod nazwą InvestEU.
W nowym instrumencie do wykorzystania będzie ok. 650 mln euro, przy czym na wsparcie będę mogły liczyć przede wszystkim inwestycje związane z ochroną klimatu i polityką UE. Z informacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wynika, że z nowego funduszu będą finansowane inwestycje publiczne i prywatne w UE, które „pomagają osiągnąć cele polityki UE, takie jak zrównoważony rozwój, doskonałość naukowa i integracja społeczna”.
Generalnie, jak zaznaczył Słowik, fundusz ten będzie wspierać cztery obszary polityki: zrównoważoną infrastrukturę; badania, innowacje i cyfryzacja; małe i średnie przedsiębiorstwa; oraz społeczne inwestycje i umiejętności. InvestEU będzie również elastyczny: będzie w stanie reagować na zmiany rynkowe i priorytety polityczne, które zmieniają się z czasem.
Rozbudowa metra w Warszawie jak najbardziej wpisuje się zarówno w Plan Junckera, jak i w InvestEU - powiedział wiceminister.
Z przedstawionych przez niego danych wynika, że do 30 sierpnia 2018 roku, w ramach Planu Junckera, Polska podpisała umowy na 15,5 mld zł, a wartość wygenerowanych inwestycji wyniesie 44 mld zł. „Pod względem wykorzystania tego źródła finansowania zajmujemy piąte miejsce w Europie po Francji, Włoszech, Hiszpanii i Niemczech” - powiedział wiceminister. Podkreślił też, że w naszym regionie, czyli w grupie V4, jesteśmy liderem.
Z Planu Junckera finansowane są m.in. takie inwestycje, jak obwodnica Krakowa, nowy obiekt należący do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rozbudowa linii produkcyjnej spółki Maspex, a także przedsięwzięcia Tauronu.
W sumie podpisano już ponad 12,7 tys. umów, podczas gdy w 2016 roku mieliśmy tylko jedną umowę na budowę zakładu produkcji mleka w proszku - zaznaczył wiceminister.
SzSz(PAP)