KRYNICA: O polskiej pomocy humanitarnej
Mamy się czym pochwalić! - W ubiegłym roku udało się zwiększyć pomoc humanitarna siedmiokrotnie – mówiła z dumą na Forum Ekonomicznym w Krynicy Minister - członek Rady Ministrów, Beata Kempa. Tylko do września 2018 roku Polska przekazała organizacjom humanitarnym, niosącym pomoc m.in. w rejonach konfliktów zbrojnych ponad 48 milionów złotych.
Na potężny kryzys migracyjny remedium jest pomoc na miejscu – powiedziała podczas panelu „Jak pomagać w czasie kryzysu” minister Beata Kempa, odpowiedzialna w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za pomoc humanitarną.
W ubiegłym roku Polska na całą pomoc humanitarną przeznaczyła ponad 173 mln zł., w tym 38 mln zł przekazano organizacjom pozarządowym.
Obecnie dwa obszary naszego działania to Bliski Wschód i Afryka. Trzeba podkreślić, że liczba osób wymagających natychmiastowej pomocy humanitarnej wciąż rośnie - mówiła minister.
Kempa podkreśliła, że najskuteczniejsza formą pomocy jest skoordynowanie pomocy na miejscu
Najlepiej abyśmy skoordynowali taką pomoc w ramach Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie byłoby bardzo skuteczne - dodała minister.
Gośćmi panelu, oprócz pani minister byli również: Hilary Obaloker Onek, minister ds. Pomocy, Zapobiegania Katastrofom i Uchodźców z Ugandy, Tristan Azbej, podsekretarz stanu ds. Pomocy dla Prześladowanych Chrześcijan w Ministerstwie Zasobów Ludzkich Węgier, bp Antoine Chbeir z Maronickiej Katolickiej Eparchii w Syrii, abp Issam John Darwish z Melchickiego Kościoła Katolickiego z Libanu, Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i ks. prof. Waldemar Cisło z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przewodniczący polskiej sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który również był moderatorem spotkania.
Dziękujemy polskiemu rządowi za ich humanitarne podejście do problemu uchodźców. Staramy się zachęcać naszych partnerów międzynarodowych do pomocy na miejscu, zwłaszcza tej medycznej i edukacyjnej – podkreślił minister Hilary Onek z Ugandy.
Również podsekretarz Stanu z Węgier Tristan Azbej wypowiedział się w tym samym duchu.
Mój rząd uważa, że właściwą odpowiedzią jest pomoc na miejscu – mówił węgierski minister.
Podkreślił, że najważniejszą rzeczą jest zbadanie potrzeb tych, którzy wymagają pomocy.
Chciałbym bardzo pochwalić polski rząd za zorganizowanie tego panelu i za waszą pomoc humanitarną – dodał Azbej na zakończenie swojego wystąpienia.
Słowa wdzięczności pod adresem polskiego rządu popłynęły również z ust biskupa Antoinego Chbeir.
Uzyskujemy już drugi rok wsparcie od polskiego rządu. Tysiące rodzin korzysta z programów pomocowych. Dziękujemy za zapewnienie m.in. żywności oraz lekarstw. Apelujemy cały czas o pomoc w kwestii edukacji – mówił syryjski duchowny.
O pomoc zaapelował też abp Issam John Darwish
Prosimy społeczeństwa międzynarodowe, aby pomogły wrócić chrześcijanom do swoich krajów. Chodzi o to, aby wspomóc chrześcijan i uchodźców z Iraku do powrotu – przekonywał arcybiskup.
Oprócz udziału w panelu, minister Beata Kempa właśnie podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy uroczyście otworzyła wystawę „Polska Pomoc Humanitarna”. Wystawa przedstawia działania pomocowe prowadzone w latach 2017-2018 przy wsparciu polskiego rządu.
Polska nieprzerwanie pomaga ludności dotkniętej wojną w Syrii oraz konfliktem w Iraku. Nasz kraj pomaga im przetrwać w trudnych warunkach, zapewniając opiekę medyczną, zwłaszcza kobietom, dzieciom, osobom starszym, dbając m.in. o poprawę warunków higienicznych i edukację – mówiła podczas inauguracji wystawy, przygotowanej przez Departament Pomocy Humanitarnej KPRM i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, minister Kempa.