Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

OECD: Polska wśród sześciu krajów w których wzrośnie bezrobocie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 lipca 2013, 15:11

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska, obok m.in. Grecji, Hiszpanii znalazła się w grupie sześciu krajów UE, w których bezrobocie w przyszłym roku będzie rosło - przewiduje w dzisiejszym raporcie OECD. Na koniec 2014 r. bez pracy ma być u nas ponad 11 proc. osób.

Bezrobocie w najbardziej rozwiniętych krajach świata należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju będzie nadal wysokie w 2014 r. - prognozuje OECD.

W opublikowanych dziś Perspektywach Zatrudnienia 2013 organizacja przewiduje, że średni poziom bezrobocia w 34 należących do niej krajów spadnie w ciągu najbliższych 18 miesięcy bardzo nieznacznie - z 8 proc. notowanych w maju tego roku do 7,8 proc. na koniec 2014 r. Oznacza to, że bez pracy będzie około 48 mln osób o 16 mln więcej niż przed kryzysem.

Raport pokazuje zwiększające się różnice pod względem miejsc pracy między krajami. Bezrobocie w USA ma spaść z 7,6 proc., notowanych w maju tego roku do poniżej 7 proc. do końca 2014 r. W Niemczech stopa bezrobocia zmniejszy się z 5,3 proc. do poniżej 5 proc.

W pozostałej części Europy, bezrobocie pozostanie bez zmian lub nawet wzrośnie. Do końca 2014 r. stopa bezrobocia ma wynieść nieco ponad 11 proc. we Francji, około 12,5 proc. we Włoszech, a w Hiszpanii i Grecji blisko 28 proc. W Polsce wg. metodologii OECD będzie to 11,3 proc., w porównaniu do 10,1 proc. w 2012 roku.

W wielu krajach OECD utratą zatrudnienia zostali dotknięci głównie niskowykwalifikowani pracownicy, których dochody były niewysokie. Osoby na krótkoterminowych umowach, często z niewielkim stażem pracy były pierwszymi w kolejce do zwolnień i po utracie pracy często miały problemy z ponownym jej podjęciem.

Z trudnościami w znalezieniu  pracy nadal będą się borykać młodzi ludzie. Zgodnie z raportem, stopa bezrobocia wśród młodzieży będzie biła kolejne rekordy przekraczając 60 proc. w Grecji, 55 proc. w Hiszpanii oraz 40 proc. we Włoszech i Portugalii.

Eksperci OECD zauważyli, że w kryzysie na rynku pracy lepiej radzą sobie starsi pracownicy. Ich wynagrodzenia wciąż rosną, a jeśli spadają, to nieznacznie. Wielu z nich udaje się na emeryturę później, ze względu na dobry stan zdrowia, ale także z powodu zamknięcia dostępu do wcześniejszych świadczeń. Organizacja podkreśla, że pozostawianie starszych na rynku pracy nie obyło się kosztem młodych pracowników, ale przywrócenie wcześniejszych emerytur lub uelastycznienie zasad przechodzenia na rentę zdrowotną byłoby błędem.

W raporcie oceniono, że rządy powinny zająć się kryzysem na rynku pracy poprzez podjęcie reform strukturalnych wzmacniających wzrost gospodarczy. Jako pozytywny przykład krajów, które podjęły odpowiednie zmiany wskazano Grecję, Włochy, Portugalię i Hiszpanię. Organizacja zaleca swoim członkom wzmocnienie polityk aktywizacyjnych dla bezrobotnych, w tym zwiększenie środków na pomoc w poszukiwaniu pracy i szkolenia.

OECD alarmuje, że coraz więcej osób, które pozostają bez pracy, traci prawo do świadczeń z tytułu bezrobocia i będzie wymagało pomocy socjalnej. Wskazuje też, że konieczne może być zwiększenie świadczeń minimalnych, szczególnie dla rodzin, w krajach w których długotrwałe bezrobocie jest wysokie.

(PAP)

stk/ drag/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze