Uproszczenie rozliczenia PIT wraca do komisji finansów
Projekt upraszczający rozliczenia PIT, nakładający na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników trafi ponownie do komisji finansów publicznych. Nowoczesna złożyła poprawkę przyspieszającą wprowadzenie ułatwień w przypadku samozatrudnionych.
Andrzej Szlachta (PiS) powiedział, przedstawiając sprawozdanie komisji finansów publicznych z prac nad projektem, że jego celem jest wprowadzenie dalszych uproszczeń w składaniu zeznań podatkowych PIT.
Rząd proponuje wprowadzenie, obok funkcjonujących dotąd sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika, czyli w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem systemu e-deklaracje, nowej formy rozliczenia podatkowego, polegającej na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową bez konieczności składania wniosku przez podatnika - tłumaczył.
W praktyce oznacza to, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to rewolucyjna zmiana jakościowa - ocenił. Wyjaśnił, że komisja wprowadziła dwie zmiany do projektu i zarekomendowała uchwalenie ustawy bez poprawek.
Występująca w imieniu PiS Maria Zuba zauważyła, że rozwiązania przyjęte w projekcie nie budzą kontrowersji i są akceptowane przez wszystkie kluby.
Należy podkreślić, że podatnik przepisami tej ustawy jest chroniony przed negatywnymi konsekwencjami błędnego sporządzania zeznania podatkowego przez KAS - podkreśliła. Dodała, że celem zmian jest też jak najszybszy zwrot nadpłaconego podatku.
Kompleksową informatyzację administracji podatkowej rozpoczął rząd PO-PSL, wprowadzając możliwość składania deklaracji podatkowych przez internet - zwróciła uwagę Zofia Czernow z PO.
Zauważyła, że zgodnie z projektem dla podatników PIT składających rozliczenia elektroniczne nastąpi skrócenie terminu zwrotu nadpłaty podatku z 3 miesięcy do 45 dni. Jej zdaniem ważny skutek uproszczeń to ograniczenie kosztów związanych z poborem podatku, oszczędność papieru i wynikająca z tego ochrona lasów.
Grzegorz Długi z Kukiz‘15 przypomniał, że założeniem zmian jest uproszczenie systemu i ułatwienie rozliczania podatków.
To oczywiście, co do założenia, jest słuszny kierunek. To jest kierunek, który jest kierunkiem ogólnoeuropejskim. Jesteśmy nawet nieco spóźnieni, w niektórych krajach ten proces jest bardziej zaawansowany - mówił.
Krytykował jednak skrócenie terminu na złożenie rocznych obliczeń podatkowych przez płatników z dwóch miesięcy do jednego, co - według niego - „powoduje ogromne kłopoty u przedsiębiorców”.
Również Paweł Pudłowski reprezentujący Nowoczesną pozytywnie ocenił projekt.
Lepiej późno niż wcale - zaznaczył. Według niego trzeba jednak pamiętać o osobach samozatrudnionych, wobec których ułatwienia wejdą w życie dopiero po roku od wprowadzenia zmian dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W związku z tym Pudłowski złożył poprawkę, która ma sprawić, że samozatrudnieni będą mogli korzystać z dobrodziejstw ustawy w tym samym czasie, co zatrudnieni.
Zgodnie z projektem Krajowa Administracja Skarbowa będzie wypełniać za podatnika roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie. Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie mógł się zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego.
Możliwość rocznego rozliczenia PIT dotyczyć będzie podatników rozliczających się: indywidualnie; wspólnie z małżonkiem; w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe będzie można zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT; w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nic nie robić - wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT; zmodyfikować lub uzupełnić o dane, których nie posiada KAS i następnie je zaakceptować, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT; odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.
W zeznaniu przygotowanym przez KAS podatnicy będą mogli wskazać lub zaktualizować numer rachunku osobistego zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia.
SzSz (PAP)