PZU o cyfryzacji Trójmorza
Przedstawiciele PZU na rozpoczynającym się w poniedziałek 8 października IV Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2018 dyskutują o potencjale związanym z cyfryzacją regionu Trójmorza, czyli państw skupionych wokół mórz: Czarnego, Bałtyckiego i Adriatyckiego w skład, którego ostatecznie weszły: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria, informuje spółka
Paweł Surówka, prezes PZU wziął udział w panelu otwarcia, który dotyczył Inicjatywy Cyfrowe Trójmorze. Inicjatywa ma za zadanie wzmocnić strategiczną i taktyczną współpracę pomiędzy 12 państwami regionu w celu zwalczania cyberzagrożeń i dezinformacji.
W obliczu epoki 5G państwa należące do regionu Trójmorza chcą wspólnie inwestować w nowe technologie, blockchain i sztuczną inteligencję. Proponowana jest między innymi rozbudowa cyfrowej infrastruktury transgranicznej umożliwiającej lepszy i bezpieczniejszy transfer danych z północy na południe regionu. Ma być to możliwe dzięki rozbudowie sieci światłowodów, rozwojowi sieci 5G (tzw. 3 Seas Digital Highway), a także inwestycjom w wyspy danych. PZU jako ważny gracz na rynku finansowym CEE będzie odpowiadało za wypracowanie strategicznych rekomendacji dla wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w regionie.
Organizowana przez think tank Instytut Kościuszki konferencja CYBERSEC to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych cyberbezpieczeństwu, miejsce spotkań i dyskusji ekspertów, liderów opinii, i decydentów z całego świata. Uczestnikami konferencji są przedstawiciele rządów, organizacji pozarządowych, międzynarodowych oraz biznesu. CYBERSEC sprawiło, że stolica Małopolski stała się europejską stolicą bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dzięki konferencji wytyczane są kierunki rozwoju w tym obszarze. CYBERSEC wyznacza trendy, inspiruje dialog i jest miejscem zawiązywania współpracy publiczno-prywatnej. CYBERSEC jako jedna z niewielu polskich konferencji ma także swoje edycje w Brukseli i Waszyngtonie.