Rząd uznał, że opiekunowie niepełnosprawnych osób dorosłych są zbędni
Na mocy ustawy z 7 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, która weszła w życie 1 lipca 2013r. tysiące osób w Polsce opiekujących się niepełnosprawnymi rodzicami czy rodzeństwem straciło prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 520 zł, oraz do ubezpieczenia emerytalno-rentowego a przede wszystkim prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.
Oznacza to, że od 1 sierpnia 2013 (po upływie miesięcznego okresu karencji) rzesze opiekunów, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły na rzecz opieki nad bliską niepełnosprawną osobą pozostają bez możliwości korzystania z opieki zdrowotnej, są bez pracy, w tragicznej sytuacji życiowej.
- Zarejestrowanie się w Powiatowym Urzędzie Pracy, aby uzyskać ubezpieczenie jest bezcelowe informuje opiekunka chcąca zachować anonimowość. – Rejestrując się bezrobotna osoba deklaruje gotowość podjęcia pracy, a w przypadku konieczności sprawowania 24-godzinnej opieki nad niepełnosprawną osobą jest to niemożliwe. Rozmawiałam z pracownikiem Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia, był zbulwersowany przedstawioną sytuacją – prosił o zasygnalizowanie problemu na piśmie, żeby Ministerstwo mogło ustosunkować się do powstałej luki prawnej w kwestii ubezpieczenia wykluczonych opiekunów.
Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z dramatycznych konsekwencji ustawy. Pracownik Poznańskiego Centrum Świadczeń potwierdził, że w samym Poznaniu takich osób jest około 1000, z czego niewiele z nich spełni nowe restrykcyjne wymagania związane z otrzymaniem Specjalnego Zasiłku Opiekuńczego dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi „dorosłymi”. Obecne przepisy dopuszczają uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób, u których niepełnosprawność powstała przed 18 rokiem życia, a w przypadku pobierania nauki przed 25 rokiem życia. A co z opiekunami „dorosłych” osób niepełnosprawnych, których jest tysiące?
Wymieniona wyżej ustawa została zaskarżona 24 czerwca do Trybunału Konstytucyjnego przez Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Irenę Lipowicz, jednak do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał tysiące osób pozostają bez ubezpieczenia. Dlatego RPO wystąpiła również do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z pismem o zmianę przepisów.
- Ze swej strony kontaktowałam się z poznańskimi Posłami i Radnymi Miasta Poznania –informuje opiekunka. - Nikt nie zdawał sobie sprawy z pułapki prawnej jaką ustawa przygotowała dla opiekunów niepełnosprawnych. Przyznawali, że sprawa jest rzeczywiście najwyższej wagi i wymagająca pilnej interwencji. Dzwoniłam też do sekretariatu Pana Ministra Bartosza Arłukowicza – na prośbę pracownika sekretariatu wysłałam e-mailem pismo podobnej treści jak wyżej a pocztą pismo do Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia zgodnie z sugestią pracownika Departamentu.
1 sierpnia już niedługo. Zrozpaczeni opiekunowie założyli w sieci blog, który pokazuje skalę i wagę problemu – adres: wykluczeniopiekunowie.blog.pl.
(on)