Dywersyfikacja dostaw gazu dla Bałkanów
Projekty infrastrukturalne mające poprawić połączenia na Bałkanach, dywersyfikacja dostaw gazu oraz poparcie dla integracji Serbii w UE były głównymi tematami piątkowego spotkania premierów Bułgarii, Grecji i Rumunii oraz prezydenta Serbii w Ewksinogradzie.
Premierzy Grecji i Bułgarii, Aleksis Cipras i Bojko Borisow, poinformowali po rozmowach o gotowości do powołania wspólnego przedsiębiorstwa, które ma budować linię kolejową i drogę łączące port Aleksandrupoli na wschodzie Grecji z oddalonym o ok. 200 km Burgas na wschodzie Bułgarii.
Wśród tematów rozmów znalazł się interkonektor gazowy między Bułgarią i Grecją, przez który Bułgaria będzie mogła otrzymywać gaz z terminalu LNG, który powstanie w Aleksandrupoli. W przyszłości port ten ma stać się częścią projektu EastMed - projektu rurociągu, który ma transportować gaz z izraelskich i cypryjskich złóż do wybrzeża Grecji i Włoch.
Obecny na piątkowym spotkaniu premier Izraela Benjamin Netanjahu podkreślił, że dla jego kraju ważne jest rozpoczęcie eksportu ropy oraz że Bułgaria może liczyć na dostawy z tego surowca. Przedsięwzięcie jest w fazie przedprojektowej.
Premier Rumunii Viorica Dancila kładła nacisk na rozwój tzw. strategii dunajskiej, mającej na celu ożywienie współpracy gospodarczej i politycznej między krajami leżącymi nad Dunajem oraz przekształcenie tej rzeki w ważny korytarz transportowy między wschodnią a zachodnią częścią Europy.
Szefowie rządów Bułgarii, Grecji i Rumunii wyrazili poparcie dla europejskiej integracji Serbii. Następne ich spotkanie odbędzie się w Belgradzie.
Liderzy czterech państw bałkańskich poinformowali o zamiarze wspólnego kandydowania na gospodarza mistrzostw świata w piłce nożnej w 2030 r.
Na podst. PAP