Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

"Mieszkanie dla Młodych" ma objąć też domy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 lipca 2013, 16:26

    Aktualizacja: 23 lipca 2013, 16:27

  • 1
  • Powiększ tekst

Politycy PO i PSL opowiedzieli się dziś za tym, by w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych dofinansowanie objęło nie tylko zakup mieszkania, ale też budowę i kupno domu jednorodzinnego. To wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców wsi i mniejszych miast.

Politycy Stronnictwa i Platformy chcą, by prace nad rządowym projektem ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego lokum, czyli tzw. programem Mieszkanie dla Młodych zakończyły się w sierpniu.

Pierwotnie rząd w swym programie proponował pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie jedynie pierwszego mieszkania i to na rynku pierwotnym. W czerwcu posłowie PSL (również PiS) zwracali uwagę, że przy takim kształcie ustawy z dofinansowania wykluczeni zostaną mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości, ponieważ deweloperzy z reguły inwestują w dużych miastach.

We wtorek szefowie klubów: PO Rafał Grupiński i PSL Jan Bury poinformowali, że udało się w tej sprawie osiągnąć porozumienie i Mieszkanie dla Młodych obejmie również budowę i kupno domów jednorodzinnych. "Chcemy dać szansę ludziom młodym, mieszkającym na wsi, w małych miasteczkach, miastach, jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne. Uważamy wspólnie, że jest to dzisiaj, w dobie kryzysu, bardzo ważny problem i potrzeba, żeby właśnie ludziom młodym, którzy często budują dom jednorodzinny systemem gospodarczym, także stworzyć taką możliwość" - powiedział Bury.

Jego zdaniem poszerzenie programu może przyczynić się do rozwoju tego sektora budownictwa i zwiększyć wpływy do budżetu. "Największą zaletą będzie to, że ileś tysięcy młodych ludzi będzie mogło mieć swój dom jednorodzinny, będzie mógł ten program rzeczywiście w sposób bardzo aktywny wpływać na decyzje młodych ludzi, na ich inwestycje, miejsca pracy, zachowania" - ocenił polityk PSL.

Według posłanki PO Bożenny Bukiewicz dopłata w ramach Mieszkania dla Młodych obejmie zakup domu o powierzchni użytkowej maksymalnie 100 m kw.; dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. Jeśli chodzi z kolei o domy budowane w systemie gospodarczym, to posłowie proponują, by ewentualni beneficjenci mogli skorzystać z odpisu VAT. Byłby to wyjątek, ponieważ ulga VAT na niektóre materiały budowlane zostanie zlikwidowana z końcem tego roku.

Stosowne poprawki mają zostać zgłoszone na najbliższym posiedzeniu podkomisji, która pracuje nad projektem ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania

Pierwsze czytanie projektu ustawy ws. programu Mieszkanie dla Młodych odbyło się w połowie czerwca. Program, będący kontynuacją wygasłego w ubiegłym roku programu "Rodzina na swoim", zakłada pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego.

Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Cena mieszkania z dopłatą nie będzie mogła przekroczyć określonego przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy dla danego województwa, miasta wojewódzkiego i gmin z nim sąsiadujących.

Zgodnie z projektem nie będzie można sprzedać lub wynająć takiego mieszkania. Jeżeli beneficjent programu w ciągu pięciu lat od zakupu sprzeda mieszkanie, to będzie musiał oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej do kredytu. Nie będzie odbierane natomiast wsparcie z tytułu posiadania dzieci. Sankcji nie będzie także wówczas, jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu zostaną przeznaczone na zakup innego mieszkania. Żadnych sankcji z tytułu sprzedaży mieszkania z dopłatą nie będzie po upływie pięciu lat od jego zakupu.

W projekcie dokładnie określono, kto nie będzie mógł skorzystać z programu. Osoby korzystające z dopłat do kredytów nie będą mogły być właścicielami innego mieszkania czy udziału w budynku, w którym mogłyby uzyskać samodzielny lokal. Mieszkanie z dopłatą w ramach programu musi być ich pierwszą kupowaną nieruchomością.

Projekt dopuszcza możliwość wynajęcia nowo wybudowanego mieszkania od dewelopera, a dopiero po jakimś czasie sfinalizowania z nim transakcji zakupu mieszkania.

Po wejściu w życie ustawy, zostanie przygotowane odpowiednie rozporządzenie wykonawcze. Bank Gospodarstwa Krajowego, a także banki komercyjne, z którymi będą zawierane umowy, muszą mieć czas na przygotowanie się do realizacji ustawy. Osoby, które będą chciały skorzystać z programu "Mieszkanie dla młodych", będą miały czas na składanie wniosków do 30 września 2018 r.

Program ma trwać pięć lat, od 2014 do 2018 roku.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze