Tony kości słoniowej znalezione w Kambodży
Władze Kambodży poinformowały w sobotę o skonfiskowaniu ponad 3 ton afrykańskiej kości słoniowej, ukrytej w porzuconym kontenerze do transportu morskiego.
Dyrektor służby celnej portu w Phnom Penh, Sun Chhay, powiedział, że informacje, które doprowadziły do znalezienia kości słoniowej, przekazała ambasada USA w Kambodży. Poinformował, że kontener, wysłany z Mozambiku, dotarł do Phnom Penh w lipcu, ale władze natrafiły na niego dopiero w czwartek.
Sun Chhay odmówił ujawnienia, dokąd ostatecznie miała dotrzeć kość słoniowa; powiedział tylko, że Kambodża była krajem tranzytowym dla tego przemytu.
W 2014 r. kambodżańscy celnicy skonfiskowali ok. 3 ton afrykańskiej kości słoniowej, ukrytej w kontenerze w porcie Sihanoukville.
Od 1989 roku wprowadzony został całkowity zakaz handlu kością słoniową na świecie, jednak popyt na kły słoni jest niezmiennie wysoki. Jako przyczyny uprawiania tego procederu CITES wskazuje biedę, nieskuteczne ściganie przestępców w krajach z populacjami słoni oraz światowy popyt na wyroby z kości słoniowej.
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami obejmująca gatunki zagrożone wyginięciem (CITES), podpisana w 1973 roku w Waszyngtonie, zabrania handlu ponad 600 gatunkami zwierząt, w tym wielkimi małpami i kotami, słoniami i nosorożcami, morskimi żółwiami oraz licznymi gatunkami krokodyli i węży.
PAP, MS