Czy afrykańskie słonie znikną?
Zmiany temperatury i wielkości opadów najbardziej szkodzą starym słoniom. Osobniki w wieku powyżej 41 lat mieszkające na wschodzie Afryki mogą nawet zupełnie wyginąć – wynika z badań naukowców z University of Massachusetts i Wildlife Conservation Society.
Słonie pełnią różne ważne role w miejscowym ekosystemie: m. in. powalając drzewa, tworzą warunki niezbędne do życia dla licznych organizmów. Niestety wszystkie populacje afrykańskich słoni zmniejszają się – przypominają badacze – przede wszystkim z powodu utraty siedlisk i konfliktu z cywilizacją.
Tymczasem słonie potrzebują rozległych terenów i znacznej różnorodności miejsc do życia.
Na podstawie danych na temat populacji tych zwierząt, klimatu oraz wegetacji, obejmujących okres od roku 1960 do 2010, naukowcy sporządzili model przewidujący wpływ zmian w dostępie do wody i siedlisk na słonie żyjące na terenie Greater Virunga Landscape – połączonych obszarów chronionych leżących na terenie Ugandy, Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga.
Badacze wzięli pod uwagę trzy możliwe scenariusze rozwoju zmian klimatycznych, a także różne podejścia do działań konserwacyjnych, zarządzania wodą i polityki klimatycznej. I okazało się, że najbardziej zagrożone są stare słonie. Osobniki w wieku powyżej 41 lat mogą nawet zostać całkowicie wyeliminowane.
Tymczasem to starsze osobniki właśnie odgrywają kluczową rolę w populacji, ponieważ przekazują młodszym zwierzętom bezcenną naukę dotyczącą przetrwania.
Dobra wiadomość jest taka, że ochrona miejsc życia słoni i dostępu do wody może znacząco zmniejszyć zagrożenie.
Marek Matacz (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Katowice: 54 mln zł na nowe miejsca pracy od Hatch
12 ochotników nie jadło nic przez siedem dni. Rezultat