Hiszpanie za odebraniem autonomii Katalonii
Prawie 40 proc. obywateli Hiszpanii opowiada się za zawieszeniem autonomii Katalonii i sprawowaniem bezpośredniej kontroli przez Madryt nad tym regionem - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu spółki SocioMetrica dla dziennika „El Espanol”.
Zgodnie z rezultatami badania 39,1 proc. ankietowanych Hiszpanów uważa, że rząd centralny powinien na podstawie artykułu 155 konstytucji zawiesić autonomię Katalonii, przejmując bezpośrednią władzę nad tym regionem.
Sondaż wskazuje ponadto, że zaledwie 9,4 proc. Hiszpanów opowiada się za pozwoleniem rządowi Katalonii na przeprowadzenie referendum niepodległościowego. Z kolei 20,3 proc. uczestników badania twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem dla Katalonii mógłby być nowy statut autonomii tego regionu.
Jednocześnie aż 17,6 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w sprawie kryzysu politycznego w Katalonii woli się nie wypowiadać lub że nie ma zdania. Z kolei 13,6 proc. uważa, że najlepszą opcją jest wzajemny dialog między rządami w Madrycie i Barcelonie bez narzucania przez strony swoich warunków.
W październiku 2017 roku Madryt na prawie osiem miesięcy zawiesił autonomię Katalonii po nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie. Równocześnie zdymisjonowany został dążący do secesji regionu rząd Carlesa Puigdemonta i rozpisane przedterminowe wybory. Głosowanie z 21 grudnia 2017 roku nie dało jednak przewagi zwolennikom jedności Hiszpanii w katalońskim parlamencie.
Na początku czerwca 2018 roku Madryt przywrócił autonomię Katalonii, równocześnie akceptując zatwierdzony przez regionalny parlament rząd Quima Torry. Automatycznie zniesiono bezpośrednią kontrolę nad katalońską administracją, którą sprawowała wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria.
Obecny premier Katalonii regularnie, a zarazem bezskutecznie apeluje do rządu Hiszpanii o możliwość rozpisania w Katalonii referendum niepodległościowego. Domaga się też zwolnienia z aresztu dziewięciu katalońskich polityków współodpowiedzialnych za organizację referendum z 2017 roku.
21 grudnia 2018 roku w Barcelonie doszło do spotkania Torry z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. W efekcie rozmów ustalono plan regularnych rozmów między premierami w celu wypracowania kompromisu służącego rozwiązaniu kryzysu politycznego w Katalonii.
PAP SzSz