Koniec prohibicji w Krakowie
WSA w Krakowie wstrzymał wykonanie uchwały o ograniczeniu nocnej sprzedaży alkoholu w Dzielnicy I - poinformowała w czwartek rzecznik sądu Anna Szkodzińska. Oznacza to, że w centrum miasta można sprzedawać alkohol w godz. 22.00-6.00.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał decyzję o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie wprowadzenia ograniczeń na terenie I Dzielnicy Stare Miasto w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Postanowienie sądu jest odpowiedzią na wniosek strony skarżącej uchwałę. Postanowienie nie jest prawomocne.
Wcześniej, we wtorek, WSA uznał, że uchwała jest nieważna. Ten wyrok również jest nieprawomocny. We wtorek WSA nie orzekł jednak o wstrzymaniu wykonania tej uchwały, dlatego powstała prawna niejasność, trudności w interpretacji wyroku, w wyniku czego od wtorku nie wiadomo było, czy nocna sprzedaż alkoholu w centrum miasta jest legalna, czy też nie. Urząd miasta uważał, że niewstrzymana uchwała zaczęła obowiązywać i straż miejska miała obowiązek, w razie zgłoszenia sprzedaży, kontrolować punkty sprzedaży. Z kolei strona skarżąca, czyli prywatny przedsiębiorca działający w centrum Krakowa, uważał, że nieważna uchwała nie obowiązuje.
We wtorkowym wyroku uzasadniającym nieważność uchwały sąd ocenił, że uchwała sama w sobie nie narusza zasady wolności działalności gospodarczej, ale nie została odpowiednio, rzetelnie uzasadniona. Według sądu Rada Miasta Krakowa nie umotywowała należycie pozytywnego wpływu ograniczenia na porządek publiczny i bezpieczeństwo w Dzielnicy I. Dodatkowo w ocenie sądu zakaz wprowadzony tylko w jednej dzielnicy narusza zasadę równości wobec innych dzielnic miasta. Rada Miasta Krakowa ma też zapłacić skarżącemu przedsiębiorstwu 797 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Radca prawny Urzędu Miasta Krakowa Piotr Łanoszka zapowiedział, że miasto najprawdopodobniej wniesie kasację od decyzji sądu. Gdyby tak się stało, to ostateczną decyzję o ważności i wykonaniu uchwały radnych Krakowa wyda Naczelny Sąd Administracyjny.
Uchwałę radnych Krakowa zaskarżył prywatny przedsiębiorca prowadzący w Dzielnicy I (Stare Miasto, Kazimierz) siedem sklepów. Przedsiębiorca argumentował m.in., że uchwała może spowodować zamknięcie sklepów i likwidację 25 stanowisk pracy.
Według radnych Krakowa uchwała została podjęta na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz jest spójna z gminnym programem profilaktyki. Radni, którzy wnieśli projekt uchwały pod obrady, argumentowali, że prowadzenie nieograniczonej czasowo sprzedaży alkoholu negatywnie wpływa na bezpieczeństwo. Uzasadniali także, że na działalność całodobowych sklepów skarżą się mieszkańcy.
W ubiegłym roku uchwały o nocnym ograniczeniu sprzedaży alkoholu przyjęli m.in. radni Nowego Sącza i Tarnowa.
Na podst. PAP