Brytyjczycy mogą jeszcze postawić na Huawei
Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) uznało, że przy podjęciu środków ostrożności możliwe jest wykorzystanie technologii chińskiej firmy Huawei w strukturze sieci 5G bez ryzyka dla bezpieczeństwa narodowego - podał dziennik „Financial Times”
Gazeta powołała się na dwa źródła, które poznały niejawne konkluzje ze specjalistycznej analizy przeprowadzonej przez NCSC.
Jak zaznaczono, brytyjscy śledczy doszli do takich wniosków pomimo zintensyfikowanych wysiłków ze strony Stanów Zjednoczonych, aby wykluczyć Huawei ze swoich sieci ze względu na to, że firma mogłaby pomóc Chinom prowadzić działania szpiegowskie lub z zakresu cybersabotażu.
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podkreślała to ryzyko, udostępniając sojusznikom i partnerom dodatkowe informacje, ale wiele europejskich państw - w tym Wielka Brytania i Niemcy - nie jest przekonanych, że całkowity zakaz jest uzasadniony - pisze „FT”.
Jeden z rozmówców dziennika zaznaczył, że decyzja NCSC „prawdopodobnie będzie miała wielkie znaczenie” dla europejskich liderów, którzy mają świadomość, że w toku analizy brytyjscy śledczy mogli także korzystać z amerykańskich danych wywiadowczych udostępnianych w ramach tzw. Sojuszu Pięciorga Oczu.
Inne kraje mogą argumentować, że skoro Brytyjczycy są pewni, że da się uniknąć zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, to one także będą mogły przekonać opinię publiczną w swoich krajach i Stany Zjednoczone, że zachowują się rozważnie, pozwalając dostawcom usług telekomunikacyjnych na używanie chińskich komponentów przy zachowaniu rekomendowanych środków ostrożności - powiedziało źródło gazety.
Jednocześnie zastrzeżono jednak, że w ubiegłym roku Australia i Nowa Zelandia, które również wchodzą w skład Sojuszu Pięciorga Oczu, podjęły odwrotną decyzję, blokując możliwość wykorzystania produktów Huawei w swoich sieciach 5G.
Według informacji „FT” NCSC będzie jednak rekomendowało wykorzystywanie wielu różnych dostawców części do nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, potencjalnie rekomendując wykluczenie chińskich komponentów w niektórych jej elementach.
W ubiegły piątek szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego (MI6) Alex Younger ocenił, że kwestia wykorzystania technologii firmy Huawei w ramach krytycznej infrastruktury narodowej jest „skomplikowana” i nie można podjąć w tej sprawie prostej decyzji „tak lub nie”. Szef MI6 odniósł się w ten sposób do pytań dotyczących kontrowersji towarzyszących współpracy z tym telekomunikacyjnym gigantem.
Chcę właściwej dyskusji na ten temat, bo z natury rzeczy nie jest pożądane, aby jakikolwiek element znaczącej infrastruktury narodowej był realizowany przez dostawcę, który jest monopolistą - powiedział Younger. - Nie udaję, że mam właściwą odpowiedź na to pytanie, ale mówię, że ważne jest, byśmy przeanalizowali wszystkie takie kwestie - dodał.
W styczniu polskie władze aresztowały pracownika Huawei pod zarzutami szpiegostwa, a Czechy wykluczyły firmę z publicznych przetargów po ostrzeżeniu ze strony instytucji odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo kraju.
PAP, mw