Czym jest pomoc humanitarna
19 sierpnia przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Czym jest pomoc humanitarna i jakich umiejętności wymaga się od kandydatów do pracy w misjach? Polska Akcja Humanitarna zaznacza, że to nie jest bezinteresowny wolontariat.
67 proc. Polaków uważa, że pracownik humanitarny nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę, najczęściej wykonuje ją dobrowolnie - wynika z sondy ulicznej przeprowadzonej dla PAH przez Gfk Polonia.
Według 52 proc. badanych pracownik humanitarny traktuje swoją pracę jako hobby. Z kolei 49 proc. badanych uważa, że pracownikiem humanitarnym może zostać każdy - nie są do tego wymagane żadne kursy ani szkolenia przygotowawcze. Zdaniem 76 proc. respondentów pomoc humanitarna to przede wszystkim ciężka praca fizyczna.
W związku z obchodami Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej PAH przypomina, że pracownicy humanitarni to wykształceni kierunkowo profesjonaliści, którzy uczyli się, jak zarządzać pomocą, działać według międzynarodowych standardów prawnych oraz jak funkcjonować w sytuacji konfliktu zbrojnego.
Według PAH przy pomocy humanitarnej i rozwojowej na świecie zatrudnionych jest ok. 600 tys. osób. PAH zatrudnia pracowników na różne stanowiska: koordynatorów misji, projektów, a także ds. administracji i finansów. "Oferowane stanowiska różnią się od siebie zakresami odpowiedzialności i obowiązków, jednak wszystkie osoby pracujące na misjach otrzymują wynagrodzenie" – zaznacza organizacja.
Optymalny czas pobytu na misji to rok, w zależności od czasu trwania projektu. "Należy jednak dodać czas na raportowanie oraz przekazanie stanowiska, co może trwać nawet 1,5 roku. Znaczną część swojego czasu pracownicy misji spędzają w biurze, przywiązani do komputera, skąd koordynują działania, nadzorują prowadzone projekty, wypełniając dokumenty, dbają o terminowa realizację zadań" - informuje organizacja.
PAH zaznacza, że pracownicy humanitarni nie pracują wyłącznie na obszarach objętych wojną lub kataklizmem. Podkreśla, że systematyczna praca wykonywana w biurze w ciągu całego roku jest konieczna, by nieść pomoc w nagłej sytuacji kryzysu.
PAH uruchomił bloga: www.blog.pah.org.pl, na którym pracownicy humanitarni z różnych części świata dzielą się swoimi doświadczeniami, by pokazać realny wymiar i sens wykonywanego awodu.
W niedzielę w Warszawie, w CSW w Zamku Ujazdowskim odbędą się uroczyste obchody Dnia Pomocy Humanitarnej. W Krakowie na niedzielę i poniedziałek zaplanowano spotkania z pracownikami PAH. Natomiast w Toruniu od 13 sierpnia do poniedziałku odbywają się m.in. gry i spotkania z pracownikami fundacji.
Badanie dot. zawodu pracownika humanitarnego ośrodek Gfk Polonia przeprowadził w sierpniu na grupie 1000 osób powyżej 15. roku życia.
PAP, lz