W Chinach sklonowano policyjnego psa
Naukowcy w chińskiej prowincji Junnan sklonowali sukę Huahuangmę, którą określa się mianem „Sherlocka Holmesa wśród psów policyjnych” - poinformowały w środę chińskie media. Zabieg ma skrócić czas i zmniejszyć koszty szkolenia psów pracujących w policji.
Państwowy chiński dziennik „Global Times” podał, że 3-miesięczna Kunxun - pierwszy sklonowany pies policyjny w Chinach - rozpoczęła trening w bazie w Kunmingu, stolicy Junnanu. Będzie szkolona m.in. w wykrywaniu narkotyków i poszukiwaniu dowodów.
Kunxun jest klonem 7-letniej Huahuangmy, która pomaga policjantom w mieście Pu’er w Junnanie. W 2016 roku Huahuangma została wyróżniona przez ministerstwo bezpieczeństwa publicznego za swój udział w śledztwach dotyczących zabójstw. Chińska prasa nazywa ją z tego powodu „Sherlockiem Holmesem wśród psów policyjnych”.
Huahuangma i Kunxun należą do wilczaków kunmińskich, spokrewnionych z owczarkami niemieckimi i wyodrębnionych oficjalnie jako rasa przez chińskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego w 1988 roku. Psy te wykorzystywane są w Chinach na szeroką skalę przez policję, straż graniczną i straż pożarną.
Zabieg klonowania przeprowadziły firma Sinogene z siedzibą w Pekinie oraz Uniwersytet Rolniczy Junnanu przy wsparciu ministerstwa bezpieczeństwa publicznego - podał „Global Times”, powołując się na komunikat Sinogene. Firma liczy, że prowadzone na większą skalę klonowanie zmniejszy koszty i czas szkolenia psów policyjnych - powiedział gazecie zastępca głównego menedżera Sinogene Zhao Jianping. Zaznaczył jednak, że przeszkodę na drodze do „masowej produkcji” stanowią wysokie koszty klonowania.
Według dziennika „Keji Ribao” pies policyjny równie skuteczny jak Huahuangma, trafia się niezwykle rzadko, a jego wyszkolenie zajmuje zwykle od czterech do pięciu lat i kosztuje 400-500 tys. juanów (ok. 225-285 tys. zł). Badacz z placówki szkolącej psy w Kunmingu powiedział „Global Timesowi”, że Kunxun może rozpocząć służbę już w wieku 10 miesięcy. Żadna z gazet nie podała kosztu sklonowanego psa.
Pierwsze skuteczne klonowanie psa przeprowadzili w 2005 roku naukowcy południowokoreańscy, a dwa lata później straż graniczna tego kraju zaczęła wykorzystywać klonowane labradory do wykrywania narkotyków - zauważa chiński dziennik „China Daily”.
PAP SzSz